X

Штраф та пеня як вид відповідальності: роз’яснення КГС ВС

КГС ВС дійшов висновку, що одночасне стягнення штрафу та пені не є притягненням до подвійної відповідальності та не суперечить ст. 61 Конституції України.

Відповідно до ст. 61 Конституції України, ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. Дискусія про те, як ця стаття реалізується в цивільному, господарському та адміністративному судочинстві, триває давно. У судових рішеннях є різні підходи до вирішення цього питання, і справа №917/194/18 є прикладом нового підходу Верховного Суду.

Господарський договір у розділі «Відповідальність сторін» передбачає за порушення виконання грошового зобов’язання стягнення штрафу та пені зі сторони договору, тобто, як здавалося, два окремих види відповідальності за одне й те саме господарське правопорушення. Однак суди трьох інстанцій були солідарні та встановили, що це НЕ подвійна відповідальність за одне і те саме господарське правопорушення.

Так, згідно ст. 549 ЦК України, пеня та штраф є видами неустойки, а відповідно до ст. 230 ГК України — видами штрафних санкцій.  Тому, на переконання Касаційного господарського суду Верховного Суду, у цій справі пеня та штраф не є окремими та самостійними видами юридичної відповідальності.

ВС також наводить інші постанови суду касаційної інстанції та підкреслює, що у межах одного виду відповідальності може застосовуватися різний набір санкцій. Наведена правова позиція також викладена у постановах Верховного Суду від 09.02.2018 у справі №911/2813/17, від 22.03.2018 у справі №911/1351/17, від 25.05.2018 у справі №922/1720/17.

Источник sud.ua

Читайте также:

Остались вопросы? Обращайтесь!

Мы проконсультируем Вас, поможем организовать бизнес, выбрать систему налогообложения, а в случае необходимости – сопроводим процесс организации Вашего бизнеса по юридическимбухгалтерскимналоговым, а также финансовым вопросам. И поверьте, Ваши деньги непременно вернутся к Вам.

Поделиться:

Categories: Публикации
Tags: 2018бизнесбухгалтергражданскийдоговорналогиправосемейныйсудУкраинафинансистюрист