X

Коли водій може не пред’являти документи: постанова ВС

Постанова Верховного Суду щодо законності перевірки документів водія.

Верховний Суд постановив, що поліцейські не можуть вимагати у водія свідоцтво про реєстрацію автомобіля, якщо у них немає доказів правопорушення. Відповідне рішення суд ухвалив 15 березня 2019 року по справі №686/11314/17.

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до управління патрульної поліції у Хмельницькому департаменту патрульної поліції, де просив визнати незаконними дії інспектора щодо складення постанови про адміністративне правопорушення та накладення штрафу в сумі 425 грн за порушення ч. 1 ст. 126 КУпАП, визнати таку постанову протиправною та скасувати її, а провадження у справі закрити.

Як було встановлено судом першої інстанції, водій (позивач), керуючи автомобілем «Мерседес-Бенц Спрінтер», на вимогу працівника поліції не пред’явив свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Факт вчинення позивачем порушення правил дорожнього руху підтверджується відеозаписом, що виконаний працівниками патрульної поліції, з якого вбачається, що позивач на неодноразову вимогу патрульного не надав реєстраційний талон на керований ним транспортний засіб.

Дослідивши всі наведені доводи, суд першої інстанції в задоволенні позову відмовив. Тоді як Вінницький апеляційний адміністративний суд зазначив, що п. 2 ч.1 ст. 32 Закону України «Про Національну поліцію» №580-VIII від 02.07.2015 вказано, що поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення (одна з вичерпного переліку підстав). Інших підстав для перевірки документів на право керування ТЗ у посадової особи-відповідача в спірних правовідносинах не було. Таким чином, суб’єктом владних повноважень не доведено суду правомірності прийнятого ним рішення.

У постанові Верховного суду від 15.03.2019 зазначається, що відповідачем належним чином не задокументовано та не доведено належними і допустимими доказами факту порушення позивачем ПДР України. Таким чином, у задоволені касаційної скарги управлінню поліції було відмовлено, а постанову про накладення штрафу скасовано.

Виходячи с означених висновків ВС, водіям слід знати, що поліцейський має право вимагати у документи, що посвідчують особу або відповідне право особи, лише у наступних випадках:

Проте водіям також варто пам’ятати, що відповідно по п. 2.1 тих же ПДР водій повинен завжди мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, реєстраційний документ на транспортний засіб і поліс обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Источник sud.ua

Читайте также:

Остались вопросы? Обращайтесь!

Мы проконсультируем Вас, поможем организовать бизнес, выбрать систему налогообложения, а в случае необходимости – сопроводим процесс организации Вашего бизнеса по юридическим, бухгалтерским, налоговым, а также финансовым вопросам. И поверьте, Ваши деньги непременно вернутся к Вам.

Поделиться:

Categories: Публикации
Tags: 20182019бизнесбухгалтергражданскийЗаконналогиправопроверкиработниксудтрудУкраинафинансистюрист