Особливості роботи у нічний час: що потрібно знати

admin

10.05.2021

Українцям відповіли на питання щодо залучення працівників до роботи вночі.

Координаційний центр з надання правової допомоги розглянув ситуацію залучення працівників до роботи вночі. Це може бути обумовлено розпорядком роботи самого підприємства або мати епізодичний характер.

Який час, згідно із законодавством, вважається нічним?

Питання тривалості, режиму і порядку обліку робочого часу регулюються Кодексом законів про працю (далі — КЗпП). Нічним вважається час з 22 години вечора до 6 години ранку.

Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Стаття 54 КЗпП передбачає, що за умов роботи у нічний час встановлена тривалість роботи (зміни) скорочується на одну годину.

Це правило не поширюється на працівників для яких уже передбачено скорочення робочого часу, а саме — для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, — не більш як 36 годин на тиждень та для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших).

Тривалість роботи також нe скорочується, якщо робітник прийнятий для роботи лишe у нічний час.

Тривалість нічної роботи може прирівнюватись до денної у таких випадках:

— коли цe необхідно за умовами виpобництва, зoкрема, в безперервних виробництвах;

— на змінних роботах пpи шестиденному робочому тижнi з oдним вихідним днем.

Як оплачується робота у нічний час?

Робота у нічний час оплачується в підвищеному розмірі, встановленому генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 % тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час ( стаття 108 КЗпП).

Розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати. Під час обчислення розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат (стаття 31 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР).

Чи є можливість отримувати пенсію на пільгових умовах за умов того, що особа виконувала роботу у нічний час?

Робота у нічний час враховується як шкідливий виробничий фактор, який надає право особі отримувати пенсію за віком на пільгових умовах.

Перелік посад, займаючи які працівники мають право вийти на пенсію раніше встановленого законодавством строку, можливо знайти у постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 24 червня 2016 року № 461.

Кого забороняється залучати до роботи у нічний час?

Згідно зі статті 55 КЗпП до роботи у нічний час забороняється залучати:

— вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років;

— осіб, молодших вісімнадцяти років;

— працівників інших категорій, передбачених законодавством, зокрема, батьків, які виховують дітей без матері (в тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також опікунів (піклувальників), одного з прийомних батьків, одного з батьків-вихователів.

Залучення жінок до робіт у нічний час не допускається, за винятком тих галузей народного господарства, де це викликається особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід. Зазначені обмеження не поширюються на жінок, які працюють на підприємствах, де зайняті лише члени однієї сім’ї.

До роботи у нічний час, за деяких умов, можливо залучати такі категорії працівників:

1) осіб з інвалідністю — лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям;

2) осіб похилого віку — тільки за їх згодою та за умови, що це дозволяється їм за станом здоров’я.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Источник sud.ua

Публикации

admin

21.04.2021

Запущен процесс внедрения электронных больничных листов

В Украине вводится алгоритм выдачи электронных листов нетрудоспособности (больничных). Система начинает действовать с 1-го мая 2021 года. 09.04.2021 года вступило в силу постановление Кабинет Министров Украины «О внесении изменений и…

Продолжить чтение...

AGTL

15.09.2020

Программные РРО от ГНС не интегрированы с бухгалтерскими программами

Бесплатная версия ПРРО от ГНС не может взаимодействовать с программами для бухучета Неудивительно, что налогоплательщики стремятся, чтобы программный РРО был интегрирован с операционной бухгалтерской системой учета предприятия. Однако возможно ли…

Продолжить чтение...

AGTL

02.09.2020

31 августа заканчивается срок подачи заявления на списание долга по ЕСВ для "спящих" ФЛП

Источник ЛІГА:ЗАКОН Налоговики напомнили также об условиях списания долга по ЕСВ В ГУ ГНС в Житомирской области напомнили сроки для списания долга по ЕСВ для "спящих" ФЛП, которые определены Законом…

Продолжить чтение...

AGTL

25.08.2020

ТОП-5 ошибок в декларации по плате за землю, которые приводят к штрафам и внеплановым проверкам

Источник ЛІГА:ЗАКОН Налоговики призвали внимательнее отчитываться по плате за землю Специалисты Офиса крупных налогоплательщиков ГНС проанализировали отчетность за землю за 2020 год и выявили наиболее распространенные ошибки, приводящие к применению…

Продолжить чтение...

AGTL

19.08.2020

Админарест имущества налогоплательщиков должен быть обоснован —Верховный Суд

Источник ЛІГА:ЗАКОН Суд должен проверить обоснованность применения административного ареста имущества Судебная палата КАС ВС пришла к выводу, что налоговый орган вправе/обязан обратиться в суд в порядке общего производства с соблюдением…

Продолжить чтение...

AGTL

18.08.2020

Минэкономики определило перечень формальных ошибок в тендерной документации

Источник ЛІГА:ЗАКОН В него вошло 12 позиций В тендерной документации заказчики закупки отмечают, в частности, описание и примеры формальных (несущественных) ошибок, допущение которых участниками не приведет к отклонению их тендерных…

Продолжить чтение...

AGTL

01.08.2020

Минюст объяснил зарегистрируют ли права на недвижимость без ее цены (стоимости)

Источник ЛІГА:ЗАКОН Цену (стоимость) недвижимости вносят при госрегистрации права собственности и исключительно на основании документов, удостоверяющих приобретение такого права Минюст сообщил госрегистраторам и нотариусам об изменениях, которые вступили в силу…

Продолжить чтение...

AGTL

31.07.2020

Карантинные ограничения в августе — появился полный текст решения КМУ

Источник ЛІГА:ЗАКОН Степень запретов и ограничений зависит от «цветного» уровня эпидемической опасности Появился полный текст постановления КМУ от 22.07.2020 г. № 641 "Об установлении карантина и внедрении усиленных противоэпидемических мероприятий…

Продолжить чтение...

AGTL

26.07.2020

Работодатели не обязаны самостоятельно искать и трудоустраивать людей с инвалидностью — Верховный Суд

Источник ЛІГА:ЗАКОН Суд отменил штрафы и пеню для предприятия, которое не трудоустроило лиц с инвалидностью в соответствии с нормативом Обязанность предприятия по созданию рабочих мест для людей с инвалидностью не…

Продолжить чтение...

Адвокатские практики

Направления

Пожалуйста, используйте эту кнопку, чтобы связаться с нами!

Кнопка связи