ВС висловився про призначення пенсії за віком на пільгових умовах

admin

05.05.2021

На працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення атестації робочих місць.

На працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення атестації робочих місць.

Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах.

На цьому наголосив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 376/1528/17.

Обставини справи

З матеріалів справи відомо, що позивач звернулася до суду з позовом до Сквирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, третя особа — Комунальний заклад «С», про визнання дій протиправними та зобов`язання призначити пільгову пенсію за списком № 2.

Свої вимоги обґрунтувала тим, що їй виповнилося 51 рік і вона 1 січня 2017 року звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Проте останній фактично відмовив їй у призначенні пенсії з тих підстав, що у лікарні не було проведено атестацію робочих місць у період з 01.12.1993 до 04.10.2007.

Постановою Сквирського районного суду Київської області, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду, позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Управління пенсійного фонду про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов`язано Сквирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах як працівникам, зайнятим повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за списком № 2.

У касаційній скарзі касатор, зокрема, вказував, що під час розгляду справи судами не було враховано, що атестація робочих місць у лікарні не проводилась кожні п’ять років.

Висновок Верховного суду

Судді ВС зазначили, що відповідно до частини першої статті 7 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII «Про охорону праці», працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безоплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством.

Отже, роботодавець, який використовує найману оплачувану працю, зобов`язаний створювати безпечні та здорові умови праці, а за неможливості цього — поінформувати працівника під розписку про такі умови праці, а саме про наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров`я. Окрім того, роботодавець зобов`язаний поінформувати працівника про пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору, в тому числі право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років.

ВС зауважив, що атестація робочого місця є важливим запобіжником порушень у забезпеченні належних умов праці на підприємствах, в організаціях та установах.

Проте, розуміючи положення пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», — «за результатами атестації робочих місць» як обмежувальний захід при призначенні пільгової пенсії держава покладає відповідальність за непроведення атестації та, відповідно, надмірний тягар на пенсіонера (позивача у цій справі).

Отже, особи, які заняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2.

ВС підкреслив: на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих міць за умовами праці покладається на відповідні повноваження державних контролюючих органів, зокрема Держпраці.

За встановлених обставин, позивачка досягла пенсійного віку, має загальний стаж роботи понад 33 роки, з них більше 10 років на роботах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 2.

Враховуючи наведене, колегія суддів погодилась з висновками судів, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачці в призначенні пільгової пенсії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Источник sud.ua

Публикации

admin

07.05.2021

За яких умов документ визнається офіційним: позиція Верховного Суду

Обов'язковою ознакою офіційного документа як предмета злочину є належність його до документів, що складаються, видаються чи посвідчуються відповідною особою. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду розглянув…

Продолжить чтение...

admin

06.05.2021

ВС роз’яснив, чи може оригінал електронного документа існувати на різних носіях

Диски є способом збереження інформації з електронного документа, головною особливістю якого є відсутність жорсткої прив’язки до конкретного матеріального носія. Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом як проведення слідчих (розшукових) дій…

Продолжить чтение...

admin

30.04.2021

Реструктуризація валютних кредитів: що робити судам з виданими виконавчими документами

Боржники за реструктуризованими кредитами отримали право вимагати закінчення виконавчого провадження. Президент України Володимир Зеленський 21.04.2021 року підписав нещодавно ухвалений Верховною Радою Закон про внесення змін до розділу IV «Прикінцеві та…

Продолжить чтение...

admin

27.04.2021

ККС визнав всі докази у справі недопустимими, оскільки поліція тримала особу без складення протоколу

ККС: відсутність протоколу обшуку затриманої особи є безперечною підставою для поставлення під сумнів всіх доказів у справі. Колегія суддів Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, по справі № 756/8425/17 погодилася з…

Продолжить чтение...

admin

26.04.2021

ВП ВС вирішить виключну правову проблему з визначення умов, за яких валюта кредиту змінюється на гривню

Практика КАС ВС має розбіжності у випадках зміни валюти зобов'язання за кредитом з іноземної валюти у гривню у разі прощення боргу. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду…

Продолжить чтение...

admin

22.04.2021

Повернення судом апеляційної скарги через незначні недоліки: позиція ВС

На думку ВС, якщо недоліки апеляційної скарги є незначними та можуть бути усунені заявником після продовження строку на їх усунення, її повернення судом є надмірно формальним. Якщо недоліки апеляційної скарги…

Продолжить чтение...

admin

19.04.2021

Верховный Суд вынес решение в деле о безопасности бургеров и сендвичей

Верховный Суд рассмотрел дело по защите прав потребителей в сфере безопасности пищевых продуктов. Верховный Суд в составе коллегии судей Кассационного административного суда рассмотрел в кассационном порядке дело по иску общества,…

Продолжить чтение...

AGTL

20.03.2020

В три раза больше: за продажу автомобилей увеличили налог

Депутаты дополнили п. 173.2 Налогового кодекса. 16 января депутаты Верховной Рады приняли два законопроекта (№№ 1210 и 1209-1), которые вносят ряд изменений в Налоговый кодекс. В частности, новым абзацем дополнен п.…

Продолжить чтение...

AGTL

10.11.2019

Эвакуация автомобиля на штрафплощадку: когда разрешено и как вернуть

Эвакуация автомобиля Оглавление: Эвакуация автомобиляПричины эвакуации автомобиляВ каких случаях эвакуируют машинуЭвакуировали машину что делатьЭвакуатор забрал машинуЗабрать машину со штрафстоянки без оплаты 27 сентября 2018 года в Украине вступил в силу…

Продолжить чтение...

Адвокатские практики

Направления

Пожалуйста, используйте эту кнопку, чтобы связаться с нами!

Кнопка связи