Чи потрібна згода особи на укладання договору про надання юридичних послуг: висновок ВС

AGTL

21.10.2019

Наступна згода при укладанні договору про надання юридичних послуг має застосовуватись з урахуванням кожної обставини справи, — ВС.

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду 14 серпня 2019 року розглянув справу № 521/17991/15-к за скаргою адвоката про повернення апеляційної скарги на ухвалу суду. Зокрема, апеляційна скарга була повернута у зв’язку з тим, що в договорі про надання юридичних послуг була відсутня згода особи на укладання документа.

Обставини справи

Приморський районний суд м. Одеси  7 листопада 2014 звільнив особу_1 від відбуття покарання з випробуванням.

Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 23 серпня 2016 року задоволено подання кримінально-виконавчої інспекції м. Одеси та скасовано звільнення особи_1  від відбуття покарання з випробуванням та направлено засудженого для відбування покарання у вигляді позбавлення волі на строк 3 роки 6 місяців.

Не погодившись з вказаною ухвалою, адвокат  засудженого подав апеляцію, проте суд повернув йому скаргу. Суд зазначив, що до апеляційної скарги доданий договір про надання юридичних послуг, укладений між особою_2 в інтересах особи_1 та адвокатом, але не додано згоди особи_1  на укладення такого договору.

У касаційній скарзі адвокат засудженого особи_1 просив ухвалу судді апеляційного суду скасувати і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. В обґрунтування доводів касаційної скарги він вказав на незаконність оскаржуваної ухвали, оскільки вважає, що суд безпідставно повернув йому апеляційну скаргу, чим позбавив особу_1 доступу до правосуддя.

Висновок ВС

Судді ВС встановили, що під час розгляду подання кримінально-виконавчої інспекції Малиновського району м. Одеси про скасування звільнення особи_1 від відбуття покарання з випробуванням в суді першої інстанції інтереси особи ніхто не представляв.

ВС зазначив, що, виходячи із змісту ст. 50 КПК України, повноваження захисника на участь у кримінальному провадженні підтверджуються свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльністю та ордером, договором із захисником або дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 48, ст. 51 КПК України, захисник, який не брав участі в розгляді справи судом першої інстанції, має право подати апеляційну скаргу за умови укладення ним договору з обвинуваченим або з іншими особами, але за клопотанням чи наступною згодою обвинуваченого (засудженого).

Однак положення ст. 51 КПК України чітко не визначають ні строку надання такої «наступної згоди», ні порядку підтвердження її наявності, у зв`язку з чим зазначена норма має застосовуватися з урахуванням обставин конкретної справи у спосіб, який не становитиме невиправдане обмеження права особи на захист.

Верховний Суд звернув увагу, що зі змісту апеляційної скарги адвоката вбачається, що вона подана в інтересах  особи_1  і спрямована на захист та покращення його становища. Наведене свідчить про те, що особа_2, укладаючи договір з адвокатом, діяв саме в інтересах особи_1, а не всупереч їм.

Судді ВС зазначають, що наведене має суттєве значення і формальний підхід до перевірки таких тверджень є неприпустимим. А тому суддя апеляційного суду передчасно прийняв рішення про повернення апеляційної скарги без наведення необхідного мотивування.

За таких обставин ухвала судді апеляційного суду постановлена з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону. Тому ВС ухвалив касаційну скаргу адвоката та скасував ухвалу Одеського апеляційного суду і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Источник sud.ua

Читайте также:

Остались вопросы? Обращайтесь!

Мы проконсультируем Вас, поможем организовать бизнес, выбрать систему налогообложения, а в случае необходимости – сопроводим процесс организации Вашего бизнеса по юридическим, бухгалтерским, налоговым, а также финансовым вопросам. И поверьте, Ваши деньги непременно вернутся к Вам.

Публікації

admin

10.09.2021

Верховний Суд висловився про визначення реконструкції об’єкта будівництва

Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції. Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції, оскільки реконструкція…

Читати далі...

admin

08.09.2021

Коли нещасний випадок вважається таким, що трапився в період проходження служби при виконанні службових обов'язків

Перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі: позиція ВС. Здійснюючи перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі, позивач порушив вимоги заходів безпеки під час виконання вказаних робіт, тому комісія з розслідування дійшла…

Читати далі...

admin

06.09.2021

ВС висловився щодо підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності

Звільнення особи від кримінальної відповідальності: ВС вказав на важливий аспект. Визнання винуватості є правом, а не обов’язком підозрюваного, обвинуваченого, а отже невизнання вказаними особами свої вини у вчиненні кримінального правопорушення…

Читати далі...

admin

03.09.2021

Чи набуває самостійного права на користування житлом особа, яка вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами

Позивач вселилася до спірної квартири і почала в ній постійно проживати на прохання дядька, здійснюючи догляд за ним. Особи, які вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами,…

Читати далі...

admin

30.08.2021

ВС роз’яснив, у чому полягає принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи

Принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи полягає насамперед у активній ролі суду при розгляді справи. В адміністративному процесі, на відміну від суто змагального процесу, де суд оперує виключно тим, на…

Читати далі...

admin

25.08.2021

ЕС признал украинские COVID-сертификаты: можно ли теперь свободно въехать в любую страну ЕС

Решение ЕС о признании украинских COVID-сертификатов в «Дії» носит лишь рекомендательный характер, и каждая страна ЕС будет решать сама, пускать ли украинцев. В СМИ прогремела новость о том, что ЕС…

Читати далі...

admin

20.08.2021

Апеляційний суд визнав правильним покарання для адвоката, накладене через образу помічника судді

Адвокат назвав помічника судді «собакою», у відповідь остання подала скаргу до КДК. Восьмий апеляційний адміністративний суд по справі № 380/2378/20 визнав правильним притягнення до дисциплінарною відповідальності адвоката, який назвав «собакою»…

Читати далі...

AGTL

29.11.2020

Пенсія військовослужбовця: чому суд може відмовити у перерахунку

КАС відмовився перерахувати пенсію військовослужбовцю, оскільки довідка про доходи не містила цікавої інформації. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 580/2417/19 відмовив колишньому військовослужбовцю у…

Читати далі...

AGTL

28.11.2020

Огляд місця події чи обшук: ККС визначиться, чи є протокол огляду автомобіля допустимим доказом

ККС: за відсутності ухвали слідчого судді результати огляду автомобіля не можуть бути визнані допустимими доказами. Верховний Суд дійшов висновку, що кримінальне провадження (справа № 359/8596/15-к) необхідно передати на розгляд об`єднаної…

Читати далі...

AGTL

27.11.2020

Що має містити касаційна скарга, стало відомо із постанови КГС ВС

КГС вирішив, що посилання на неправильне застосування судами норм права без посилання на висновки ВС недостатньо. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду по справі № 904/3807/19 розтлумачив, як правильно…

Читати далі...

Адвокатські практики

Напрямки

Будь ласка, використовуйте цю кнопку, щоб зв'язатися з нами!

Кнопка зв'язку