«Ігор Тарасов проти України»: Нерозривна пов’язаність між собою фактів, які двічі призвели до притягнення особи до відповідальності, свідчить про порушення принципу ne bis in idem (ст. 4 Протоколу № 7 до Конвенції, заява № 44396/05, від 16.06.2016 р.)

AGTL

11.06.2019

Заявника було затримано за хуліганство внаслідок бійки в барі. В судовому порядку на Заявника було накладено адміністративне стягнення (арешт). Наступного дня щодо Заявника було порушено кримінальну справу за порушення громадського порядку, а згодом в межах даної справи також було висунуте додаткове обвинувачення щодо завдання тілесних ушкоджень.

Вироком суду Заявника було визнано винним у хуліганстві, вчиненому за обтяжуючих обставин, та умисному завданні середньої тяжкості тілесного ушкодження, і засуджено до трьох років позбавлення волі та застосування примусових заходів медичного характеру. Суд апеляційної інстанції змінив вирок, зокрема в частині застосування примусового лікування. Касаційну скаргу Заявника не було задоволено. Під час провадження у національних судах Заявник неодноразово зазначав, що його було двічі притягнуто до відповідальності за одне і те саме правопорушення, проте такі твердження судами було відхилено.

Під час розгляду справи у ЄСПЛ Уряд стверджував, що притягнення Заявника до адміністративної та кримінальної відповідальності відбулося за різні правопорушення, які лише були вчинені в одному місці і в один час. Зокрема, адміністративне провадження стосувалося форми висловлювань Заявника, погроз завдання фізичного насильства та ін., у той час як кримінальне провадження стосувалося завдання тілесних ушкоджень та відшкодування майнової шкоди.

ЄСПЛ підкреслив, що юридична кваліфікація згідно національного законодавства не може бути єдиним критерієм для застосування принципу «ne bis in idem», який означає заборону кримінального переслідування або судового розгляду у справі щодо другого із правопорушень, якщо воно є похідним від тих самих фактів, що стали підставою для притягнення до відповідальності за перше правопорушення.

ЄСПЛ дійшов висновку, що для розгляду скарги Заявника слід вирішити питання про те, чи було перше (адміністративне) провадження кримінальним за своїм характером; чи були однаковими правопорушення, за які Заявника було притягнуто до відповідальності та чи відбулося дублювання проваджень.

ЄСПЛ звернув увагу на те, що кримінальне і адміністративне провадження були пов`язаними, оскільки стосувалися поведінки Заявника в одному і тому ж місці в той самий час. Кримінальне провадження мало деталізуючий характер щодо адміністративного, оскільки під час нього з’ясувався факт завдання працівникам бару тілесних ушкоджень, пошкодження майна власника бару. ЄСПЛ наголосив, що працівники міліції під час затримання Заявника за адміністративне правопорушення повинні були одразу належним чином оцінити дії Заявника та їх наслідки. Більше того, одні і ті самі докази та факти (в тому числі показання свідків) були використані як під час адміністративного, так і під час кримінального провадження.

Источник Протокол

Читайте также:

Остались вопросы? Обращайтесь!

Мы проконсультируем Вас, поможем организовать бизнес, выбрать систему налогообложения, а в случае необходимости – сопроводим процесс организации Вашего бизнеса по юридическимбухгалтерскимналоговым, а также финансовым вопросам. И поверьте, Ваши деньги непременно вернутся к Вам.

Публікації

admin

10.09.2021

Верховний Суд висловився про визначення реконструкції об’єкта будівництва

Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції. Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції, оскільки реконструкція…

Читати далі...

admin

08.09.2021

Коли нещасний випадок вважається таким, що трапився в період проходження служби при виконанні службових обов'язків

Перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі: позиція ВС. Здійснюючи перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі, позивач порушив вимоги заходів безпеки під час виконання вказаних робіт, тому комісія з розслідування дійшла…

Читати далі...

admin

06.09.2021

ВС висловився щодо підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності

Звільнення особи від кримінальної відповідальності: ВС вказав на важливий аспект. Визнання винуватості є правом, а не обов’язком підозрюваного, обвинуваченого, а отже невизнання вказаними особами свої вини у вчиненні кримінального правопорушення…

Читати далі...

admin

03.09.2021

Чи набуває самостійного права на користування житлом особа, яка вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами

Позивач вселилася до спірної квартири і почала в ній постійно проживати на прохання дядька, здійснюючи догляд за ним. Особи, які вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами,…

Читати далі...

admin

30.08.2021

ВС роз’яснив, у чому полягає принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи

Принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи полягає насамперед у активній ролі суду при розгляді справи. В адміністративному процесі, на відміну від суто змагального процесу, де суд оперує виключно тим, на…

Читати далі...

admin

25.08.2021

ЕС признал украинские COVID-сертификаты: можно ли теперь свободно въехать в любую страну ЕС

Решение ЕС о признании украинских COVID-сертификатов в «Дії» носит лишь рекомендательный характер, и каждая страна ЕС будет решать сама, пускать ли украинцев. В СМИ прогремела новость о том, что ЕС…

Читати далі...

admin

20.08.2021

Апеляційний суд визнав правильним покарання для адвоката, накладене через образу помічника судді

Адвокат назвав помічника судді «собакою», у відповідь остання подала скаргу до КДК. Восьмий апеляційний адміністративний суд по справі № 380/2378/20 визнав правильним притягнення до дисциплінарною відповідальності адвоката, який назвав «собакою»…

Читати далі...

AGTL

29.11.2020

Пенсія військовослужбовця: чому суд може відмовити у перерахунку

КАС відмовився перерахувати пенсію військовослужбовцю, оскільки довідка про доходи не містила цікавої інформації. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 580/2417/19 відмовив колишньому військовослужбовцю у…

Читати далі...

AGTL

28.11.2020

Огляд місця події чи обшук: ККС визначиться, чи є протокол огляду автомобіля допустимим доказом

ККС: за відсутності ухвали слідчого судді результати огляду автомобіля не можуть бути визнані допустимими доказами. Верховний Суд дійшов висновку, що кримінальне провадження (справа № 359/8596/15-к) необхідно передати на розгляд об`єднаної…

Читати далі...

AGTL

27.11.2020

Що має містити касаційна скарга, стало відомо із постанови КГС ВС

КГС вирішив, що посилання на неправильне застосування судами норм права без посилання на висновки ВС недостатньо. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду по справі № 904/3807/19 розтлумачив, як правильно…

Читати далі...

Адвокатські практики

Напрямки

Будь ласка, використовуйте цю кнопку, щоб зв'язатися з нами!

Кнопка зв'язку