Як протистояти поборам у школі

AGTL

24.08.2018

У батьків залишилось усього 2 тижні, щоб зібрати свою дитину до школи. У магазинах канцтоварів справжній ажіотаж. Торгові гіганти навперебій влаштовують шкільні ярмарки, акції та розпродажі. Гаряча пора й у продавців шкільної форми та портфелів.

Батьків чекає багато витрат. Зрозуміло, все, що стосується зошитів, ручок та олівців, портфеля та шкільної форми, лягає на плечі батьків. І я не виключення, оскільки мій син Назар уже в цьому році йде до першого класу.

Та що говорити про додаткові платежі, котрі пропонують добровільно сплатити у школі?

На штори, нові парти, додаткові заняття. І скільки б не боролись із поборами у школах – додаткові кошти далі вимагають і несуть. Часто це стає причиною скарг: якщо не в Управління освіти, то хоча б у соцмережах.

Пам’ятайте! Здавати гроші на розвиток школи, як і мити підлогу у класі, учень може виключно на добровільних засадах. Змушувати до таких дій педагоги не мають права.

Фінансування навчальних закладів здійснюється за рахунок бюджетних коштів, відтак, якщо у школі бракує грошей на фарбу чи прибиральницю, це не має турбувати ні учня, ні його батьків. Напередодні навчального року хотілося б звернути увагу на особливості організації роботи між школярем, його батьками та вчителем.

Щороку навчальний заклад формує бюджетний запит, відправляє в управління освіти і, відповідно до їхніх потреб, надаються кошти.

Як проконтролювати використання коштів?

Наразі всі українські школи повинні публікувати свою фінансову звітність або на власних інтернет-ресурсах, або на ресурсах місцевих відділів і департаментів освіти. Всі документи повинні знаходитися у відкритому доступі. Тому у всіх батьків є можливість проаналізувати їх і прийняти рішення про добровільну здачу грошей на ремонт або на будь-які інші шкільні потреби. Якщо з якоїсь причини документи опубліковані не були або ви їх не знайшли, то можна звернутися спочатку до адміністрації школи, а далі (якщо на рівні школи отримати документи не вдалося) – в Управління освіти.

У частині другій статті 78 Закону України “Про освіту” встановлено, що фінансування закладів, установ і організацій системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.

Цими іншими джерелами фінансування можуть бути спонсорські кошти батьків, які роблять це з доброї волі. Скажімо, якщо побачив оголошення у школі чи на сайті навчального закладу про те, що потрібні кошти на певні потреби, і вирішив перерахувати пожертву. Система, коли батьки приходять на збори і їм виставляють рахунок від 100 до 1000 грн, діяти не може.

Ще раз заважте, батьки здають гроші на потреби школи виключно добровільно!

Якщо ж школа все-таки звертається до батьків за фінансовою допомогою, то спочатку батьки мають дізнатися, скільки бюджетних коштів на школу виділено, куди вони пішли, і на що конкретно ще не вистачає.

Відповідно до Закону України “Про благодійну діяльність та благодійні організації” сфера освіти може належати до сфери благодійної діяльності. Стаття 6 даного Закону визначає, що благодійною пожертвою визнається безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності.

Договір про благодійну пожертву грошових цінностей не підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню.

Якщо у школі під примусом вимагають так звані добровільні внески, батькам слід об’єднатися, звернутися до місцевої влади, а якщо і це не подіє – до прокуратури міста з відповідною заявою, де слід вказати усі обставини справи.

Звинувачувати у шкільній корупції одну сторону як мінімум несправедливо: якщо збирання грошей на “ремонт і штори” – зазвичай ініціатива адміністрації школи, то подарунки і конверти “з вдячністю” вчителям на всі свята у році – звичка та ініціатива самих батьків.

Якщо Ваші права порушуються, звертайтесь до правопросвітницького проекту Міністерства юстиції України “Я МАЮ ПРАВО!”. Тут Вам не тільки нададуть інформацію щодо захисту порушених прав, але й допоможуть в отриманні послуг безкоштовного адвоката в суді.

Гроші на ремонт школи та чергування на перервах: що каже закон

Здавати гроші на розвиток школи, як і мити підлогу у класі учень може виключно на добровільних засадах. Змушувати до таких дій педагоги не мають права. Фінансування навчальних закладів здійснюється коштом держави, відтак, якщо у школі бракує грошей на фарбу чи прибиральницю, це не має турбувати ні учня, ні його батьків. Напередодні навчального року хотілося б звернути увагу на особливості взаємодії між школярем, його батьками та вчителем.

Закордоном батьки також допомагають школі

Розпочну з того, що добровільна праця батьків на користь навчального закладу, де навчається їхня дитина, є розповсюдженою світовою практикою. Звичайно, на добровільних засадах. Якщо поцікавитеся особливістю навчання у американських школах, будете здивовані – там батьки вважають за честь з’явитися до  навчального закладу, щоб прибрати осіннє листя, попрацювати на клумбах чи пофарбувати стіни в класі. До участі у таких заходах охоче долучаються як батьки з середнім достатком, так і ті, що керують великими компаніями. Якщо тато-бізнесмен чи управлінець не може з’явитися сам, наймає на шкільний суботник свого помічника. Але навіть заможні батьки намагаються приходити особисто. Звичайно, таке волонтерство більше схоже на дружню акцію,  аніж на добровільно-примусові відпрацювання.

В Україні примусові чергування учнів поза законом

Якщо звернути увагу на законодавство України, яке регулює відносини учня та навчального закладу, варто звернути увагу на ст. 51 Закону України “Про освіту”. Вона передбачає: “Відволікання учнів за рахунок навчального часу на роботу та здійснення заходів, не пов’язаних з процесом навчання, забороняється”,  так само прописано у ст. 43 Конституції України: “Використання примусової праці забороняється”. Умовно кажучи, для того, щоб видати учням віники та ганчірки, і відправити прибирати шкільне подвір’я або у класі, педагоги зобов’язані запитати згоду у них, а також у їхніх батьків (оскільки йдеться про неповнолітніх).

Щоб запросити учнів до чергувань, у школах мають продумати систему мотивації. Як, приклад, заохочення на дошці пошани, доповідь вчителя про важливість краси подвір’я біля школи тощо. Якщо педагоги змушують учня до примусових чергувань, він може оскаржити ці дії. Спочатку він має звернутися з заявою до директора школи, а якщо той відмовиться звільнити від робіт – написати скаргу до управління освіти. Якщо не подіє – батьки можуть подати на навчальну установу до суду.

Батьки здають гроші в школу виключно добровільно

У ст. 61 Закону України “Про освіту” встановлено, що фінансування державних навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, коштів галузей народного господарства, державних підприємств і організацій, а також додаткових джерел фінансування.

Цими додатковими джерелами фінансування можуть бути спонсорські кошти батьків. Проте ці гроші – це те, що батько робить з доброї волі. Скажімо, якщо побачив оголошення у школі чи на сайті навчального закладу, про те, що потрібні гроші на певні потреби, і вирішив перерахувати пожертву. Система, коли батьки приходять на збори, і їм виставляють рахунок від 100 до 1000 грн., діяти не може.

Якщо у школі вимагають так звані “добровільні” внески, батькам слід об’єднатися, звернутися до місцевої влади, а якщо і це не подіє – до прокуратури міста з відповідною заявою,  де слід вказати усі обставини справи. Якщо батьки дають пожертви з доброї волі, вони повинні контролювати, на що витрачаються їхні гроші. Для цього кошти необхідно передавати шкільному бухгалтеру або перераховувати на особистий рахунок навчального закладу, а потім – просити звіти про витрати.

Автор новини: Станіслав Куценко, Експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві

Источник: protokol.com.ua

Публікації

admin

16.04.2021

Верховний Суд роз’яснив, чи є прогул триваючим правопорушенням

Верховний Суд нагадав, що є триваючим правопорушенням. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув справу № 813/1475/17, в якій досліджував питання, чи є прогул триваючим правопорушенням. Обставини справи…

Читати далі...

admin

09.04.2021

КАС ВС пояснив, які виплати залишаються без індексації

Що, на думку КАС, не належать до об’єктів індексації. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду висловився по справі № 336/6027/16-а (2-а/336/17/2017). Постановою Кабінету Міністрів України від 12…

Читати далі...

admin

07.04.2021

Наявність технічних помилок у заповіті для визнання його недійсним

ВС висловив думку з приводу наявності технічних помилок у заповіті. Наявність технічних помилок (описок) у заповіті не свідчить про порушення його форми або порядку посвідчення, а тому не є підставою…

Читати далі...

admin

06.04.2021

Пенсіонер 10 років чекав рішення ЄСПЛ у справі щодо доплати до пенсії у 100 грн і переміг

Національні суди послідовно ігнорували ключовий доказ заявника і так само послідовно відхиляли його вимоги щодо перерахунку пенсії. Ні для кого не секрет, що в Україні громадянам часто доводиться з боєм…

Читати далі...

admin

04.04.2021

Не отримав рішення суду: ВС вказав, що є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним

Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним. Направлення листа  рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважити повідомлення належним,…

Читати далі...

admin

03.04.2021

Заміна сторони у виконавчому провадженні: КЦС ВС вказав на важливий момент

Верховний Суд пояснив, коли виникає можливість замінити сторону у виконавчому провадженні. Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 2-5356/10 визначився із заміною…

Читати далі...

admin

02.04.2021

Розкриття процесуальних документів, які стали підставою для проведення НСРД: позиція ВС

ВС висловися щодо реалізації принципу змагальності у випадку розкриття процесуальних документів, які стали підставою для проведення НСРД. У випадку розкриття процесуальних документів, які стали підставою для проведення НСРД після передачі…

Читати далі...

admin

31.03.2021

ЄСПЛ: Спілкування з адвокатом через скляну перегородку порушує конфіденційність зустрічі

Коли заявнику дають можливість лише так спілкуватися з адвокатом для підготовки заяви, це становить порушення його права на звернення до Суду. Час від часу до ЄСПЛ із заявами проти України…

Читати далі...

admin

30.03.2021

ВП ВС відступила від висновку про припинення договору поруки і сказала, коли він припиняється

ВП ВС: штучне подвоєння судового процесу є неприпустимим. Велика Палата Верховного Суду у справі № 522/1528/15-ц зазначила, що закон не пов'язує припинення поруки з прийняттям судом рішення про стягнення з…

Читати далі...

admin

29.03.2021

ВС роз’яснив, кому належить право закрити провадження у справі про адмінправопорушення

Право закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення належить лише органу, який розглядає таку справу, або ж суду. Право закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення належить лише органу, який…

Читати далі...

Адвокатські практики

Напрямки

Будь ласка, використовуйте цю кнопку, щоб зв'язатися з нами!

Кнопка зв'язку