Що таке ЧАО і ПАО?
Юридична фірма AGTL спеціалізується на роботі з ринком цінних паперів і накопичила широку практику у створенні та супроводі діяльності державних компаній.
Наші переваги
фахівці з права акціонерного капіталу консультуватиме з питань діяльності компанії, розроблятиме внутрішні документи та акціонерні договори;
повний комплекс послуг зі створення АО: підготовка документів, реєстрація АО, реєстрація випуску акцій, реєстрація проспекту емісії акцій;
Юридичний супровід на всіх етапах діяльності: допомога в реєстрації додаткових випусків акцій, в організації викупу акцій.
Правовий статус компанії
Сьогодні компанія є однією з найпоширеніших форм ведення великого бізнесу. Господарська діяльність у вигляді АО дозволяє залучати необмежені фінансові ресурси у вигляді внесків до акційного капіталу, як засновників, так і сторонніх осіб, у створенні АО та в його подальшій діяльності.
Компанія є господарською компанією, чий власний капітал ділиться на певну кількість акцій однієї і такої ж п’єси, корпоративні права на яку завірені акціями.
Акціонерне товариство може бути створене шляхом створення, об’єдування, поділу, видачі або перетворення підприємницького (підприємницького) суспільства, державного (державного), комунального (комунального) та інших підприємств.
Засновниками компанії можуть бути держава, а також фізичні та/або юридичні особи, які вирішили її базувати.
Засновниками компанії можуть бути одна, дві і більше осіб.
Компанія може бути створена однією особою або може складатися з однієї особи, якщо єдиний акціонер придбає всі акції компанії.
Публічна компанія не може мати іншу бізнес-компанію, членом якої є одна особа, як єдиний учасник. Компанія може мати не тільки акціонерів-юридичних осіб, єдиним членом яких є одна і та ж особа.
Мінімальний розмір акцій компанії становить 1250 мінімальних заробітних плат, виходячи з ставки мінімальної заробітної плати, яка діє на момент створення (реєстрації) компанії. Виплата вартості акцій, які розміщуються на момент засновнициці АО, може здійснюватися грошима або майном, майновими та немайновими правами, які мають оцінку, цінними паперами (крім боргових цінних паперів, емітента яких є засновник, та векселями). Кожен засновник АО повинен сплатити повну вартість придбаних акцій до дати затвердження результатів першого випуску акцій.
Компанія не несе відповідальності за зобов’язаннями акціонерів. На суспільство та його органи влади не поширюються будь-які санкції, що обмежують їхні права у разі правопорушення з боку акціонерів, а акціонери не понепомніли за зобов’язаннями товариства та перебувають під загрозою збитків, пов’язаних з діяльністю суспільства лише у межах відповідних акцій.
Акціонери, які не повністю сплатили акції, у випадках, передбачених статутом компанії, несуть відповідальність за зобов’язаннями компанії в межах несплаченої частини вартості акцій, за які вони несуть відповідальність.
Компанія вважається створеною та набуває права юридичної особи з дня її державної реєстрації відповідно до закону.
Документом-заситемом компанії є статут. Статут АО, крім загальної інформації для всіх видів господарських компаній, повинен містити інформацію про види акцій, які розміщуються, їх вартість обличчя, співвідношення акцій різних типів, кількість акцій, які купують засновники, наслідки недотримання зобов’язань викупу акцій, термін і порядок виплати дивідендів.
Засновники можуть мати установню угоду, яка визначає, як здійснювати спільну діяльність щодо створення компанії.
Для захисту прав існуючих акціонерів передбачено, що в разі додаткової емісії акцій існуючі акціонери мають переважне право їх придбати.
Статут компанії може передбачати можливість укладення договору між акціонерами, за яким акціонери підпадають під додаткові обов’язки, включаючи обов’язок брати участь у загальних зборах акціонерів, і передбачає відповідальність за недотримання.
Управління компанією здійснюється відповідно до її документа-засвяки. Найвищим органом компанії є загальні збори акціонерів.
Крім того, існує орган, який захищає права акціонерів – наглядової ради. В АО з кількістю акціонерів – власників простих акцій по 10 осіб і більшого створення наглядової ради є обов’язковими.
Для управління поточною діяльністю АО створюється виконавчий орган, який може бути як колегіальним (правління, керівництво), так і одноосібним (директор, генеральний директор).
Для перевірки фінансово-господарської діяльності компанії загальні збори обирає ревізійна комісія (аудитор).
Якщо наприкінці другого та наступного фінансового року вартість чистих активів компанії менша за статутний капітал, компанія зобов’язана оголосити про зменшення розміру статутного капіталу та зареєструвати відповідні зміни у статуті в установленому порядку. Якщо вартість чистих активів компанії стає меншою за мінімальний розмір статутного капіталу, встановлений законом, суспільство підлягає ліквідації.
Компанія припиняє свою діяльність в результаті передачі всіх своїх активів, прав і обов’язків іншим правонаступникам бізнесу (шляхом злиття, приєднання, відокремлення, трансформації) або в результаті ліквідації.
Компанії акціонерів поділяються за типом на:
Публічні акціонерні компанії (ПАО);
Фонди прямих інвестицій (CHAO).
Приватна акціонерна компанія (ЧАО) – компанія, кількісний склад акціонерів якої не може перевищувати 100 акціонерів.
Публічна компанія (ПАО) є публічною компанією, акціонерами якої можуть бути понад 100 членів відповідно.
Переваги ведення бізнесу шляхом створення компанії:
– Компанія – це зручний спосіб залучення інвестицій;
Можливість отримання доходу у вигляді дивідендів;
Акції дає їм право брати участь у розподілі активів АО при його ліквідації;
Можливість власників простих паїв брати участь в управлінні АО;
Акції, як і інші активи, можуть бути забезпечені заставою, використані в інших операціях їх власниками;
Акціонери не несуть відповідальності за зобов’язаннями товариства та несуть ризики збитків, пов’язаних з діяльністю товариства в межах вартості акцій, за які вони несуть відповідальність;
Ступінь, в якій компанія сама несе відповідальність за власні зобов’язання, обмежується майном, за яке вона несе відповідальність;
– Якщо АО буде успішним, ринкова вартість його акцій може бути значно вище номіналу.
Слабкі сторони ведення бізнесу шляхом створення публічної компанії:
– якщо вартість чистих активів АО стає меншою за мінімальний розмір її акційного капіталу, таке суспільство підлягає ліквідації. При цьому механізм ліквідації АО у зв’язку зі зниженням вартості його чистих активів на законодавчому рівні недостатньо врегульований;
Випуск акцій та оборот акцій вимагають дотримання додаткових вимог законодавства про цінні папери та фондовий ринок;
Публічна компанія зобов’язана пройти процедуру лістингу і залишатися в реєстрі акцій принаймні на одній фондовій біржі;
АО зобов’язані звітувати перед державними органами, що регулюють обіг цінних паперів та фондовий ринок;
– для забезпечення обороту акцій і вести облік власників простих іменних акцій необхідно налагодити відносини з професійними учасниками фондового ринку: реєстраторами, трейдерами, зберігачами, депозитаріями і тому подібне;
Відносно високі витрати на створення;
– Подвійне оподаткування: перший раз податки сплачуються до розподілу доходів між акціонерами, вдруге акціонери сплачують з отриманими дивідендами.