Моніторинг податкових ризиків
Моніторинг податкових ризиків є напрямком податкового консультанта юридичної фірми AGTL Kharkiv, Kyiv, Odessa. Як відомо, будь-яким суперечкам легше і дешевше запобігти, ніж довести свою невинуватість пізніше, це однаково стосується суперечок у питаннях оподаткування. На відміну від того, коли ми маємо справу з суперечкою, яка вже виникла (тобто, як правило, з перевіркою або судовим процесом, який вже почався), ситуація, коли конкретна операція або діяльність платника податків перевіряється заздалегідь на можливість такого спору, дає величезну можливість оптимізувати майбутні ризики. На даному етапі платник податків все ще може без істотних обмежень виготовляти і збирати додаткові документи, виправляти свої помилки, імітувати угоду без ризику або взагалі відмовитися від угоди, якщо ризики фінансових втрат на ньому занадто великі.
Due Diligence – це особливий вид роботи податкових консультантів, який включає три взаємопов’язані елементи
- Виявлення та оцінка існуючих податкових ризиків платника податків-клієнта;
- Рекомендації щодо мінімізації виявлених податкових ризиків;
- оптимізація та мінімізація оподаткування платника податків-клієнта.
Податок на due Diligence може здійснюватися як за індивідуальними операціями, так і комплексно по всій компанії. Комплексний due Diligence, як правило, є першим кроком у підготовці до оптимізації оподаткування, в підготовці до можливої податкової перевірки, при купівлі або продажу бізнесу або його частини (угода M’A). Моніторинг ризиків в одній транзакції особливо важливий при плануванні потенційно податково-ризикованої операції, в якій будуть залучені значні кошти для компанії.
Кому потрібно стежити за податковими ризиками?
Як правило, дана послуга особливо рекомендована платникам податків-організаціям (юридичним особам), але якщо фізична особа бере активну участь в господарських відносинах, особисто бере участь у великих операціях або володіє дорогими активами, йому також рекомендується пройти цю процедуру.
Коли слід контролювати податкові ризики?
На нашу думку, моніторинг податкових ризиків у тому чи іншому вигляді має здійснюватися регулярно. Загальне правило полягає в тому, що більш активною і складною є діяльність платника податків, тим більше уваги він повинен приділяти податковим ризикам і їх оптимізації. Однак існують категорії платників податків та ситуації, коли оцінка податкового ризику, безумовно, необхідна.
Наприклад, комплексний податок на перевірку необхідний будь-якій великій компанії, де:
- Не існує налагодженої системи контролю податкових ризиків (системи due diligence для контрагента, система юридичної роботи з первинними документами та контрактами, система аналізу порогів для цілей пільг або спрощених податкових режимів тощо);
- регулярно фіксовані податкові збитки або прибутковість істотно відхиляться від загальноприйнятих в галузі, компаній;
- використовуються податкові кредити, на відшкодування претендують значні суми;
- Очікується виїзна податкова перевірка;
- і будь-яка компанія, яка не проходила цю процедуру більше трьох років.
Моніторинг податкових ризиків окремих операцій
Що стосується податкових ризиків окремих операцій, то такий моніторинг може бути особливо актуальним, наприклад, перед покупкою великого активу (в тому числі іншої компанії). Ми також настійно рекомендуємо податковий моніторинг операцій, якщо вони мають одну або кілька з наступних дій:
- це велика операція для платника податків за абсолютним розміром або відносно активів та активів компанії (вже на рівні 5-10% вільних робочих активів компанії, ми б рекомендували вважати операцію великою для таких цілей);
- Це операція, що має на увазі право на звільнення від оподаткування або великий податковий кредит;
- це нетипова операція, не характерна для звичайної діяльності цього платника податків;
- Це операція з взаємозалежною особою або з особою, яка застосовує податкові пільги (застосування спрощеної податкової системи, резидентами спеціальних зон);
- Це операція зі складним суб’єктом регулювання, наприклад, операція з цінними паперами або фінансовими інструментами, земля, концесія або інша операція з майновими та немайнатими правами;
- Транзакція, зроблена виключно через інтернет;
- Це транзакція з іноземною компанією (з офшорної або іншої юрисдикції) або транзакція, що підпадають під іноземне право;
- це транзакція з контрагентом, в якій ви не впевнені (якщо компанія-контрагент була створена останнім часом, немає достовірних даних про місцезнаходження контрагента, контрагент не має власного сайту, немає постійних контактів, не знають даних про регулярність звітності в податкові органи і так далі);
- це транзакція або транзакція, зроблена через посередника (або декількох посередників) з агентами, комісарами та іншими подібними особами.
Що клієнт отримав в результаті сплати податку на due Diligence?
За результатами оцінки податкового ризику клієнту надається звіт з описом податкового навантаження, оцінки виявлених податкових ризиків та ймовірності їх виникнення, а також рекомендації щодо їх зниження. Due Diligence tax дозволяє скласти професійну думку щодо якості системи контролю податкових ризиків на підприємстві, виявити приховані податкові ризики в частині можливого притягнення компанії до відповідальності за порушення податкового законодавства та зменшити ефективне оподаткування компанії. Клієнт отримує письмову оцінку ймовірності претензій до компанії з боку податкових органів, письмовий аналіз податкових ризиків та опис варіантів їх зменшення або усунення, а також опис варіантів оптимізації оподаткування.
Конкретне завдання і обсяг майбутніх досліджень завжди узгоджується з клієнтом в письмовій формі (технічне завдання), де ми намагаємося повністю і повністю закріпити цілі, умови, обсяг, терміни, етапи і вартість робіт. Ми завжди виходимо з Ваших потреб і завдань, ваших питань і побажань, намагаючись завжди бути максимально корисними і прозорими для наших клієнтів.
Наші висококваліфіковані фахівці можуть провести Due Diligence як самостійну процедуру, в рамках набору заходів з оптимізації податкового навантаження всієї компанії та системного зниження її податкових ризиків. Ми маємо великий досвід роботи з податковими органами, тому знаємо, на які слабкі місця вони звертають увагу в першу чергу, і ми допоможемо вам уникнути претензій з їхнього боку.
Ми проконсультує вас, допоможемо організувати бізнес, вибрати податкову систему, а при необхідності – супроводжувати процес організації вашого бізнесу з юридичних, бухгалтерських, податкових, а також фінансових питань. І повірте, ваші гроші неодмінно повернуться до вас.
Підпишіться на (@AGTLua) наш канал Telegram T.me / AGTLua
Виклику! +38 (050) 676-34-45, +38 (098) 028-08-51.