Виконання судових рішень (виконавче провадження)
Виконання судових рішень, виконавче провадження – завершальний етап судового розгляду, в якому виконуються права, підтверджені рішенням суду. Виконавче провадження відкрите за заявою прокурора або прокурора. Отримання постанови суду не означає, що все с закінчено. Важливо, щоб рішення суду було реалізовано.
Юридична фірма AGTL надає послуги з супроводу виконавчого провадження, як для майнових, так і немайна видів виконання.
Наші послуги:
Консультації, пов’язані з виконавчим виробництвом
Забезпечення відкриття виконавчого провадження
Представництво інтересів клієнта у виконавчому провадженні
Забезпечення закриття (зупинки) виконавчого виробництва;
Забезпечення накладення або зняття арешту;
Оскарження дій (бездіяльності) виконавчої гілки влади в адміністративному та судовому судочинстві;
Стягнення збитків, завданих діями судових приставів;
Супроводжуючи та організовуючи публічний процес торгів або оскаржуючи їх.
Початок виконання рішення.
Виконавець починає виконання рішення на підставі виконавчого документа,
1) за клопотанням позивача про примусове виконання рішення;
2) за заявою прокурора у справі про представництво інтересів громадянина або держави в суді;
3) згідно з повідомленням суду про внесення виконавчого документа до Єдиного державного реєстру виконавчих документів – у випадках, передбачених законом;
4) згідно з повідомленням суду про внесення виконавчого документа до Єдиного державного реєстру виконавчих документів на підставі наказу про надання дозволу на виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких входить розгляд цивільних або господарських справ, іноземних або міжнародних арбітражів) відповідно до закону;
5) якщо виконавчий документ передано до Національного агентства з питань виявлення, розслідування та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Якщо виконавчий документ видається на кількох боржників, на кожного боржника подається окрема заява.
Позивач долукає до заяви про примусове виконання рішення
квитанція про сплату авансу в розмірі 2 відсотків від суми, що підлягає стягнення, але не більше 10 мінімальних заробітних плат, а за рішенням немайнового характеру і рішеннями про забезпечення позову – розмір однієї мінімальної заробітної плати від боржника – фізичної особи і розмір двох мінімальних заробітних плат від боржника – юридичної особи.
Стягувачі рішень про:
- стягнення заробітної плати, поновлення на роботі та інші вимоги, що виникають у зв’язку з трудовими відносинами;
- розрахунки, призначення, перерахунок, здійснення, забезпечення, отримання пенсійних виплат, соціальних виплат недієздатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат і пільг дітям війни, інших соціальних виплат, співвиплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;
- Відшкодування шкоди або іншої шкоди здоров’ю, а також смерті фізичної особи;
- Відновлення дитячого забезпечення;
- відшкодування майнової та/або моральної шкоди, заподіяного кримінальним правопорушенням.
Органи державної влади, інваліди війни, особи з інвалідністю першої та другої груп, законні представники дітей з інвалідністю та інваліди першої та другої груп, громадяни, віднесі до категорії 1 та 2 особи, які постраждали в результаті Чорнобильської катастрофи, якщо вони звертаються до державної виконавчої служби, також звільняються від сплати авансу.
Якщо Європейський суд з прав людини виконав рішення, перший внесок не сплачується.
У заяві про примусове виконання рішення позивач має право вказати
інформація, що ідентифікує боржника, може сприяти виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи або іншого доходу, конкретне майно та місцезнаходження боржника тощо), банківські рахунки для отримання коштів від боржника, а також вказує суму, яка частково сплачується боржником за виконавчим документом, за наявності часткової сплати.
На момент пред’явлення виконавчого документа:
1) у разі виконання рішення про конфіскацію майна у кримінальному провадженні – копії інвентаризації майна та відповідне рішення суду. У разі відсутності довідки у випадку майна засудженого надсилається довідка про те, що інвентаризація майна не проводилася;
2) у разі виконання рішення про конфіскацію майна відповідно до ухвали суду – копія протоколу про арешт майна, що конфіскують, або довідка про відсутність такого майна.
Виконавець, не пізніше наступного робочого дня з дня надходження заяви або повідомлення, передбаченого частиною першої статті, отримує електронну копію виконавчого документа в Єдиному державному реєстрі виконавчих документів та вносить наказ про відкриття виконавчого провадження, в якому вказується обов’язок боржника подавати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї недостовірної інформації.
З метою відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає стягнення виконавчого збору, державний виконавець зазначає стягнення виконавчого збору боржника у розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Відмова у прийнятті виконавчого документа до впровадження
Державний орган виконавчої влади, приватний виконавець відмовляється приймати виконавчий документ до виконання, який протягом трьох робочих днів інформує стягувача у разі
1) Рішення, на підставі якого видається виконавчий документ, не навів законної сили (крім випадків, коли рішення дозволено виконувати негайно відповідно до закону)
2) пропустив встановлений законом строк пред’явлення виконавчого документа до виконання;
3) боржник визнаний банкрутом;
4) Національний банк України прийняв рішення про анулюати банківську ліцензію та ліквідувати банк-боржник;
5) Юридична особа – боржник припинена;
6) Виконавчий документ не відповідає вимогам цієї статті, або якщо позивач не звернувся з вимогою примусового виконання рішення;
7) виконання рішення не передбачає застосування примусових заходів;
8) позивач не надав доказів сплати авансу, якщо аванс є обов’язковим;
9) Виконавчий документ не підлягає виконанню державною виконавчою службою, приватним виконавцем;
10) Виконавчий документ не представлений за місцем виконання або не під юрисдикцією;
11) Виконавчого документа немає в Єдиному державному реєстрі виконавчих документів;
12) виконавче провадження за виконання вимог, щодо яких заява (повідомлення) вже здійснюється в іншому органі державної виконавчої служби, приватного виконавця, органі, що реалізує державну політику у сфері казначейських послуг бюджетних коштів;
13) Позивач відкликав свою заяву про примусове виконання рішення у відкритті виконавчого провадження.
Якщо виконавчий документ буде відмовлено, позивачу буде повернуто авансовий внесок, сплачений стягувачу.
Виконавець надсилає повідомлення про відмову у прийнятті виконавчого документа виконавцю протягом трьох робочих днів з дня отримання виконавчого документа стягувачу або у випадках, передбачених цим Законом, Судом, Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Згідно з рішенням немайнажного характеру, виконавець з метою ініціювання виконавчого провадження зазначає необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, які будуть виконані негайно).
Якщо в заяві позивача вказані рахунки боржника в банках та інших фінансових установах, виконавець відразу після відкриття виконавчого провадження накладає арешт на гроші боржника.
Якщо заява позивача вказує на конкретне майно боржника, виконавець негайно перевіряє в електронних державних базах даних та реєструє наявність майнових прав боржника або інших майнових прав на таке майно та накладає на нього арешт. Злочинець накладає арешт на інше майно боржника.
Якщо при відкритті виконавчого провадження виконавець накладає арешт на майно боржника, боржник за погодженням з стягувачем має право передати йому таке майно або продати його та передати кошти від його реалізації стягувачу в рахунок повного або часткового погашення заборгованості за виконавчим документом. У разі продажу майна боржника покупець зобов’повинен внести кошти за набуте майно на рахунок державного виконавця або приватного виконавця. Після передачі майна стягувачу або покупецьу заставу коштів на рахунок державної виконавчої служби або приватного виконавця арешт з проданого майна боржника знімається за наказом виконавця.
Якщо виконавчий документ про стягнення заборгованості вказує на нарахування відсотків або пені до виконання рішення, виконавець з метою ініціювання виконавчого провадження розраховує остаточну суму відсотків (пені) за правилами, викладеними у виконавчому документі.
До закінчення виконавчого провадження виконавець за заявою позивача перераховує суму остаточної суми відсотків (копійок), що стягуються з боржника, не пізніше наступного дня після звернення позивача про такий перерахунок, який сповіщає боржника не пізніше наступного дня після перерахунку.
Оскарження рішень, дій або бездіяльності виконавців та посадових осіб державної виконавчої служби
Рішення, дії або бездіяльність виконавця та посадових осіб державної виконавчої служби на виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, відповідно до закону.
Рішення, дії або бездіяльність виконавця та посадових осіб державної виконавчої служби на виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі ухвали державного виконавця про стягнення виконавчого збору, накази приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат на виконавче провадження та штрафи, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду відповідно до закону.
Рішення, дії або бездіяльність державного виконавця також можуть бути оскаржені позивачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядковується державний виконавець. Рішення, дії та бездіяльність начальника відділу, який безпосередньо підпорядкований державному виконавцю, можуть бути оскаржені до керівника державної виконавчої служби найвищого рівня.
Керівник відділу, який безпосередньо підпорядкований державному виконавцю при чині контролю за рішеннями, діями державного виконавця при виконанні рішень має право, якщо вони суперечать вимогам закону, своїм указом скасувати ухвалу або інший процесуальний документ (або їх частину), винесений у виконавчому провадженні державним виконавцем, зобов’язати державного виконавця проводити виконавчі дії відповідно до закону.
Начальник відділу, якому державний виконавець безпосередньо підпорядкований, або виконавець за власною ініціативою або за заявою сторони виконавчого провадження, може виправити помилки, зроблені в процесуальних документах, зроблених у виконавчому провадженні, граматичні або арифметичні помилки, в результаті відповідної ухвали.
Керівник вищого органу державної виконавчої служби, у разі виявлення порушень вимог закону, своїм указом визначає їх та доручає начальнику відділу, який безпосередньо підпорядкований державному виконавцю, здійснювати дії, передбачені пунктами другий і третій цієї частини.
Вимоги до скарги
Скарга у виконавчому провадженні подається виключно в письмовій формі і повинна містити:
1) найменування органу державної виконавчої влади, до якого він подається;
2) повне ім’я (прізвище, ім’я та посередині) боржника та боржника, їх місце проживання або проживання (для фізичних осіб) або місцезнаходження (для юридичних осіб), а також ім’я (прізвище, ім’я та посередині) представника виконавчого провадження, якщо скарга подається представником;
3) реквізити виконавчого документа (вид документа, найменування органу, що його видав, день видачі та номер документа, його резолютивна частина);
4) зміст звернень, дій або бездіяльності та посилання на ситуацію;
5) обставини, за якими скаржник обґрунтував свої претензії;
6) Підпис заявника або його представника із зазначенням дати подання скарги.
Строк оскарження
Рішення та дії виконавця, посадових осіб державної виконавчої служби на виконання рішення суду можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була знати про порушення своїх прав, свобод або законних інтересів. Рішення виконавця про відкладення виконання може бути оскаржене протягом трьох робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була знати про порушення своїх прав, свобод або законних інтересів.