Юридичний супровід майнінгу криптовалют
Видобуток походить від англійського слова “видобуток”, що означає “видобуток корисних копалин”. Відповідно, видобувачів цифрової валюти називають шахтарями. За своєю сузою гірничодобувна промисловість представляє діяльність з підтримки розподіленої платформи і створення нових блокчейн-ланцюжка (блокчейн) з можливістю отримати винагороду у вигляді нових блоків і комісій в різних криптовалютах. Розрахунки гірничодобувного обладнання необхідні для захисту мережі від повторного витрачання тих же одиниць (так званих подвійних витрат), а винагорода заохочує людей витрачати свої обчислювальні потужності і підтримувати роботу мереж. Видобуток корисних копалин сьогодні є не просто фундаментом нової криптоекоенки, а й прибутковим і високо маржинабельним бізнесом.
Однак не всі вважають за краще займатися видобутком корисних копалин легально. А дехто помилково вважає, що за відсутності визначення криптовалюти та майнінгу в національному законодавстві немає правової бази для легального ведення такого виду бізнесу. Інші вважають, що, беручи до уваги позицію Центробанку і фінмоніторингу, який розглядає криптовалюти як грошовий сурогат, обіг яких заборонений, видобуток корисних копалин є незаконною діяльністю. Однак і перше, і друге судження виявилися помилковими. Надання послуг з надання обчислювальної потужності та вирішення математичних алгоритмів за допомогою власного обладнання з подальшим створенням нових блоків не заборонено чинним українським законодавством.
При цьому, за відсутності відповідних своєчасних юридичних дій, гірничодобувний бізнес може мати серйозні юридичні ризики. Незважаючи на відсутність особливих нормативних вимог щодо організації гірничодобувних шахт та функціонування фермерських господарств, організаторам гірничодобувної промисловості може загрожувати кримінальна відповідальність за Кримінальним кодексом України – незаконна діяльність бізнесу, ухилення від сплати податків та інша адміністративна відповідальність (у разі, якщо сума збитку/доходу менша, ніж необхідно Кримінальному кодексу) та втрата дорогого гірничого обладнання.
Майнінгові криптовалюти сьогодні мають кілька видів: докази видобутку акцій, докази видобутку робочої роботи, прожитковий мінімум, промисловий видобуток корисних копалин, хмарний видобуток корисних копалин, соло-видобуток і видобуток корисних копалин в басейнах, видобуток з відеокартами і професійний видобуток корисних копалин за допомогою шахтарів, таких як Asic L3. Сьогодні видобувається як Bitcoin, так і Etherium, Dash, Litecoin і багато інших альткоінів. Залежно від виду гірничодобувної промисловості існують також різні організаційно-правові моделі її проектування. Але яким би не був видобуток корисних копалин, він, очевидно, спрямований його організаторами на єдину мету – отримання прибутку в криптовалютах з подальшою його реалізацією за фіатні фонди.
Це означає, що шахтарю потрібна чітка правова схема, щоб не мати проблем з правоохоронними органами і легально отримувати дохід у вигляді дивідендів від гірничодобувної діяльності.
Опис послуги:
Реєстрація бізнесу
Введення на баланс гірничодобувного обладнання;
Підготовка рекомендацій з обліку криптовалют як нематеріальних активів;
Розробка цивільно-правових контрактів на реалізацію отриманих криптовалют;
консультування з питань оподаткування видобутку корисних копалин.
Точний обсяг необхідних дій по проекту визначається після вивчення документації та бізнес-схеми проекту, а також консультації з Замовником.
Національний банк України офіційно розглядає «віртуальну валюту/криптовалюту» як грошовий сурогат, який не має реальної цінності. Звідси неможливість використання цього підрозділу фізичними та юридичними особами в Україні як засобу платежу.
Крім того, зазначає Нацбанк, під час використання “віртуальної валюти/криптовалюти” Біткойн існує серйозна загроза – високий фактор ризику, пов’язаний з самою операцією – анонімність (а до операції, серед іншого, можуть входити готівкові кошти), децентралізація поведінки.
У НБУ також підкреслюють, що всі ризики використання “віртуальної валюти/криптовалюти” Bitcoin в розрахунках здійснює тільки учасник розрахунків по них. Водночас, як регулятор ринку фінансових послуг країни, Національний банк знімає з себе відповідальність за можливі ризики та збитки, пов’язані з використанням такої платіжної системи.
Також має бути врахована спільна заява Національного банку України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та Національної комісії, яка регулює ринки фінансових послуг.
Ми, Національний банк України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку та Національна комісія, яка регулює ринки фінансових послуг, переконані, що складна правова природа криптовалюти не дозволяє визнавати їх ні грошима, ні валютою, ні оплатою іншої країни, ні валютною вартістю, ні електронними грошима, ні цінними паперами, ні грошовим сурогатом.
Водночас ми, фінансові регулятори України, продовжуємо опрацювати питання правового статусу криптовалют та законодавчого врегулювання операцій з ними з урахуванням позиції регуляторів інших країн та останніх тенденцій розвитку таких технологій. Метою такого врегулювання є захист прав споживачів, протидія відмиванню доходів та іншої протиправної діяльності, виявлення суб’єктів операцій (фінансового моніторингу), механізм оподаткування отриманих доходів, декларування та тому подібне.
Водночас попереджаємо, що будь-яка діяльність, пов’язана з операціями купівлі, продажу, обміну та конвертації в криптовалюту, несе велику кількість ризиків, фізичні та юридичні особи повинні знати перед проведенням операцій з криптовалютами. Кожен, хто планує інвестувати власні кошти в криптовалюти, повинен знати про такі транзакції на свій ризик.