У Верховній Раді розглянуть законопроект, що має забезпечити захист заробітчан.
14 березня групою народних депутатів було подано на розгляд до Верховної Ради законопроект №10153 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення державної підтримки українців за кордоном.
За словами автора законопроекту, народного депутата Оксани Білозір, «держава заборгувала перед українцями, котрі працюють чи проживають за кордоном і прагнуть повернутися на батьківщину. Розпочинається велика дискусія, створено робочу групу з обговорення законопроекту, збираються форуми та круглі столи, аби врахувати усі побажання й зауваження зовнішніх трудових мігрантів та тих українців, які проживають за кордоном».
Автори законопроекту звертають увагу, що саме протягом 2014–2018 років виїзд громадян України за кордон на роботу набув масового характеру. Наразі в Україні відстежується стабільна чисельна перевага еміграції над імміграцією. На відміну від звичного вже від’їзду некваліфікованих робітників на посади, що не потребують навичок, освіти та досвіду, наразі від’їздить велика кількість дійсно висококваліфікованих професіоналів, зокрема вчених, інженерів, лікарів, які бажають набути робочого досвіду за кордоном.
За мету автори законопроекту ставлять повністю забезпечити:
- виплати компенсацій українцям, які втратили роботу за кордоном;
- надання одноразової матеріальної допомоги мігрантам та членам їхніх сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах через хворобу або з інших причин;
- фінансування та організацію повернення мігрантів та їхніх родин на батьківщину за форс-мажорних ситуацій (стихійне лихо, військовий конфлікт тощо);
- надання кредитів на отримання освіти; кредитування мігрантів та членів їхніх сімей для вирішення житлового питання;
- надання кредитів для започаткування чи розвитку власного бізнесу.
Головні зміни пропонується внести до ЗУ «Про зовнішню трудову міграцію» та ЗУ «Про закордонних українців».
Зміни до законодавства передбачають запровадження спеціальної картки українського мігранта, створення Фонду добробуту українських мігрантів, створення нового центрального органу виконавчої влади у сфері зовнішньої трудової міграції, що регулюватиме процеси захисту трудових мігрантів та членів їхніх сімей, а також опікуватиметься питаннями повернення мігрантів на Батьківщину.
Остались вопросы? Обращайтесь!