Концесія прав на претензії
Концесія прав вимоги (припинення) – це договір, в якому одна сторона (старий кредитор) надає іншій стороні (новому кредитору) право вимагати виконання зобов’язань третьою стороною (боржником), на умовах не погіршення становища боржника.
Наші переваги
Професійні юристи, в багажі яких десятки виграних справ;
Юридичні послуги найвищої якості;
Всебічна підтримка професіоналів різного походження від юристів до аудиторів;
Повна конфіденційність;
Наш досвід і практика у вирішенні спорів підтверджується багаторічний час роботи на ринку юридичних послуг;
Віднесення права позову є однією з причин заміни кредитора у зобов’язанні (стаття 512 ГКУ). Це угода (договір), на підставі якої старий кредитор передає свої права новому кредитору, і новий кредитор приймає ці права і (1) бере на себе зобов’язань або (2) зобов’язується їх сплатити. Договір віднесення права вимоги також називається «договором концесії» в практиці обороту бізнесу, а його суб’єктами є відповідно «седенси» (старий кредитор) і «концесіонер» (новий кредитор).
(1). Договір про віднесення права позовної заяви може бути винагородним, якщо передбачає обов’язок нового кредитора надати старому кредитору будь-яке майнове забезпечення замість права позову. При цьому відносини концесії підпадають під положення договору купівлі-продажу (стаття 656 ГКУ).
(2). Якщо договір про віднесення права вимоги є безкоштовним, тобто право на зобов’язання передається новому кредитору без будь-якого зустрічного забезпечення, такі відносини регулюються правилами, що стосуються донорства (стаття 717 ГКУ).
Фактично
поступитися правом претензії є угода, яка передає тільки право претензії від первісного кредитора до нового кредитора
Закон чітко визначає права та обов’язки кожної зі сторін у таких договорах:
- Старий кредитор повністю втрачає позов до боржника;
- Новий кредитор отримує всі права старого кредитора в такій сумі і на умовах, що були чинними на момент передачі прав;
- Віднесення прав позову не вимагає згоди боржника, а залишає йому право призупинити виконання зобов’язань до отримання підтвердження законності договору концесії.
Юридична фірма AGTL надає послуги з присвоєння контракту прав позову, а також пропонує правову допомогу в арбітражних спорах, пов’язаних з договорами концесії.
Присвоєння права вимоги договору має ряд особливостей, які необхідно враховувати, а саме:
Концесія належить до зони майнового права, тобто це окрема цінність, відокремлена від особистостей власника. Тому претензії, що стосуються особистості кредитора і боржника, не можуть бути передані третій посвідці. Це виключає, наприклад, передачу прав аліментів іншому кредитору, які були присуджені на користь конкретної фізичної особи.
Концесія прав вимоги договору повинна бути зроблена на винагородній основі, інакше такий договір може розглядатися судом як договір дарування, укладення якого не допускається між комерційними організаціями. В результаті угода буде визнана незначною і новий кредитор втратить право подати позов.
Відповідальність за обґрунтованість прав на перерахуваний позов лежить на старому кредиторі, і якщо таке право визнано недійсним, воно зобов’язане стягнути всі збитки нового. На практиці часто буває випадки, коли старий кредитор помиляється щодо законності своїх вимог до боржника або- у разі поганої віри – укладає концесійні договори з кількома новими кредиторами. Тільки ретельний аналіз угоди до її введення дозволить новому кредитору застрахувати себе від збитків.
Також часто використовується термін «безпечне присвоєння права претензії». У цьому випадку старий кредитор на деякий час дає право новому кредитору на вимоги боржника як забезпечення власних зобов’язань. Головна відмінність проміжного віднесення прав позову до умовного полягає в тому, що права не передаються в усі часи, а лише за час, який потрібен старому кредитору для виконання власних зобов’язань, після чого вони погашаються.
Складання та виконання договорів присвоєння прав вимоги пов’язане з ґрунтовним знанням чинного законодавства. Неправильно складений договір може завдати значної фінансової шкоди.