ВС дійшов висновків щодо необмеженості строку звернення із заявою про проведення перерахунку пенсії та виплату проіндексованої пенсії.
У справі №806/1952/18 позивач звернуся до відповідача з заявою щодо перерахування пенсії за період з 1 серпня 2009 по 23 серпня 2017 року. Ухвалою першої інстанції, яка залишена без змін постановою апеляційного суду, позовну заяву про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії повернуто позивачу у зв’язку з пропуском позивачем строку, встановленого ст. 122 КАС України.
Не погоджуючись з позицією першої та другої інстанцій, Верховний Суд 19.03.2019 вказав, що право на соціальний захист належить до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (ст. 22 та 64).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 92 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов’язки повинні визначатися виключно законами, які приймаються на основі Конституції України і мають відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон лише виключно законом.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Системний аналіз цієї статті дає підстави дійти висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв’язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб’єкта владних повноважень, немає.
Читайте также:
- Правова позиція ВП ВС щодо розгляду позовних вимог, пов’язаних з державною реєстрацією прав
- Недопустимість доказів через невідкриття матеріалів кримінального провадження: чи змінить Верховний Суд правові підходи
- Що є доказом неналежного інформування сторони про виклик до суду: рішення ВС
- Судовий експерт зі статусом ФОП: чи треба вести окремий податковий облік як самозайнятої особи
Остались вопросы? Обращайтесь!