Чи варто укладати договір найму житла?

AGTL

11.10.2018

Чому саме договір?

Такий договір житла укладається у письмовій формі. Однак якщо сторони недодержали письмової форми договору – це не буде означати недійсність договору, але сам факт укладання чи оспорювання окремих частин договору необхідно буде доводити письмовими доказами, засобами аудіо- та відеозапису та ін.. Пам’ятайте, рішення суду в таких випадках не може ґрунтуватися на показаннях свідків, тому радимо дотримуватися письмової форми договору.

Також зауважимо, що такий договір не потрібно посвідчувати нотаріально або здійснювати державну реєстрацію.

Також, у випадку, якщо строк договору менше одного року, до нього не застосовуються положення про:

  • право на житло інших осіб, що проживають разом з наймачем;
  • право вселення тимчасових мешканців;
  • переважне право на переукладання договору житлового найму після закінчення його строку;
  • правила піднайму;
  • заміну наймача у договорі найму житла.

Предметом договору найму житла може бути:

  • помешкання, зокрема квартира або її частина;
  • житловий будинок або його частина;
  • дачний або садовий будинок, тощо.

Помешкання має бути придатним для постійного проживання у ньому. Якщо об’єктом договору найму є житло у багатоквартирному житловому будинку, Ви має право користування майном також парковкою та дитячим майданчиком біля найманого житла.

Сторонами у даному договорі можуть бути фізичні та юридичні особи. Якщо наймачем є юридична особа, вона може використовувати житло лише для проживання у ньому фізичних осіб.

Договір найму житла, що належить до державного або комунального житлового фонду, укладається між житлово-експлуатаційною організацією та наймачем на основі ордеру. В найм може здаватись квартира або інше ізольоване жиле приміщення, що складається з однієї чи кількох кімнат, а також одноквартирний жилий будинок.

  • використовувати житло лише для проживання у ньому, тобто забороняється використовувати житло для промислового виробництва, підприємницької діяльності тощо;
  • забезпечувати збереження житла та підтримувати його в належному стані;
  • своєчасно вносити плату за житло;
  • самостійно вносити плату за комунальні послуги, якщо інше не встановлено договором найму (до комунальних послуг відносять послуги водо-, тепло-, газопостачання, послуги водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та інші).

Якщо наймачами житла є кілька осіб, їхні обов’язки за договором найму житла є солідарними.

Законодавець зобов’язує в договорі найму житла вказати осіб, які проживатимуть разом із наймачем. Ці особи набувають рівних з Вами прав та обов’язків щодо користування житлом. Наймач несе відповідальність перед наймодавцем за порушення умов договору особами, які проживають разом з ним.

Наймач також зобов’язаний проводити поточний ремонт житла, переданого в найм. Під поточним ремонтом слід розуміти роботи з підтримання в належному стані житла: фарбування вікон, дверей тощо, ремонт або заміна електрообладнання, сантехнічних приладів та інше.

Капітальний ремонт зобов’язаний проводити наймодавець. До капітального ремонту належать більш складні роботи, які потребують значних матеріальних та людських витрат: заміна окремих конструкцій помешкання, інженерних конструкцій, тощо.

Переобладнання житлового будинку, в якому знаходиться житло, передане у найм, якщо таке переобладнання істотно змінить умови користування житлом, не допускається без згоди наймача. Переобладнання будинку – це, наприклад, перетворення жилих приміщень в нежилі і навпаки, в зміні призначення нежилих приміщень (ванну на кухню).

Додатково необхідно відмітити, що наймач не має права проводити перевлаштування та реконструкцію житла без згоди наймодавця. Згода наймодавця може бути надана як в письмовій, так і в усній формі (знову радимо письмову форму). Відмова в наданні такої згоди може бути оскаржена до суду.

У разі зміни власника житла, переданого у найм, до нового власника переходять права та обов’язки наймодавця. Тобто, на попереднього власника покладається обов’язок попередити нового власника про факт укладення договору найму з Вами, а новий власник зобов’язаний виконувати умови договору.

Одностороння зміна розміру плати за користування житлом не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Тому уважно читайте умови договору, що б ненароком не підписатися на такі умови.

У разі коли договір укладений на строк більше ніж на один рік…

… держава закріпляє за Вами дещо ширший обсяг прав.

Ви та особи, які постійно проживають разом з Вами, за взаємною згодою та з попереднім повідомленням наймодавця можете дозволити тимчасове проживання у помешканні іншої особи (кум, брат, сват) без стягнення плати за користування житлом. Зауважте, згода наймодавця не потрібна, лише слід його повідомити.

Такі тимчасові мешканці не мають самостійного права користування житлом.

І навіть тут законодавець подумав про Вас, адже зобов’язав тимчасових мешканців звільнити житло після спливу погодженого з ними строку проживання або ж не пізніше семи днів від дня пред’явлення наймачем або наймодавцем до надоїдливих (тобто, тимчасових) мешканців вимоги про звільнення помешкання.

Якщо ж у Вас прокинувся підприємець, держава надає можливість здавати житло в піднайм. За договором піднайму житла Ви за згодою наймодавця передає на певний строк частину або все помешкання, яке найняли, у користування піднаймачеві. Піднаймач не набуває самостійного права користування житлом. Звісно, такий договір є оплатним. Розмір плати за користування житлом встановлюється договором.

Однак, встановлюються певні обмеження: потрібна згода наймодавця (власника); строк договору піднайму не може перевищувати строку договору найму житла; у разі дострокового припинення договору найму житла одночасно з ним припиняється договір піднайму; до договору піднайму не застосовується положення про переважне право на укладення договору на новий строк.

Не менш важливим буде право наймача та інших осіб, які постійно проживають разом з ним, та за згодою наймодавця, замінити наймача у договорі найму житла на одну з повнолітніх осіб, яка постійно проживає разом з наймачем.

У разі смерті наймача або вибуття його з житла, замінити його можуть усі інші повнолітні особи, які постійно проживали з колишнім наймачем, або, за погодженням з наймодавцем, одна або кілька із цих осіб. У таких випадках договір найму житла залишається чинним на попередніх умовах.

Припинення та розірвання договору

Договір найму житла також може бути припинений за ініціативи наймача, якщо житло стало непридатним для постійного проживання у ньому. Не зайвим буде зібрати докази непридатності житла зробивши фотознімки. В іншому випадку доведеться платити ще за три місяці.

Не забувайте, що договір найму житла може бути розірваний за рішенням суду на вимогу наймодавця у разі:

  • невнесення наймачем плати за житло за шість місяців (якщо договором не встановлений більш тривалий строк), а при короткостроковому наймі – понад два рази;
  • руйнування або псування житла наймачем або іншими особами, за дії яких він відповідає.

Якщо Ви випадково зіпсували житло і хочете продовжувати жити в даному житлі, рішенням суду може бути наданий строк для відновлення житла, але не більше одного року. Якщо протягом строку, визначеного судом, наймач не усуне допущених порушень, суд за повторним позовом наймодавця постановляє рішення про розірвання договору найму житла. На прохання наймача суд може відстрочити виконання рішення не більше ніж на один рік.

Договір найму частини будинку, квартири, кімнати (частини кімнати) може бути розірваний на вимогу наймодавця у разі необхідності використання житла для проживання самого наймодавця та членів його сім’ї. в такому разі наймодавець повинен попередити наймача про розірвання договору не пізніше ніж за два місяці.

Якщо наймач житла або інші особи, за дії яких він відповідає, використовують житло не за призначенням (наприклад, варите мило) або систематично порушують права та інтереси сусідів, наймодавець може попередити наймача про необхідність усунення цих порушень. Якщо попередження не було взятим до уваги, наймодавець має право вимагати розірвання договору найму житла.

У разі такого розірвання договору, наймач та інші особи, які проживали у помешканні, підлягають виселенню з житла на підставі рішення суду, без надання їм іншого житла.

Источник: protokol.com.ua

Также читайте:

Остались вопросы? Обращайтесь!

Мы проконсультируем Вас, поможем организовать бизнес, выбрать систему налогообложения, а в случае необходимости – сопроводим процесс организации Вашего бизнеса по юридическимбухгалтерскимналоговым, а также финансовым вопросам. И поверьте, Ваши деньги непременно вернутся к Вам.

Публікації

admin

10.09.2021

Верховний Суд висловився про визначення реконструкції об’єкта будівництва

Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції. Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції, оскільки реконструкція…

Читати далі...

admin

08.09.2021

Коли нещасний випадок вважається таким, що трапився в період проходження служби при виконанні службових обов'язків

Перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі: позиція ВС. Здійснюючи перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі, позивач порушив вимоги заходів безпеки під час виконання вказаних робіт, тому комісія з розслідування дійшла…

Читати далі...

admin

06.09.2021

ВС висловився щодо підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності

Звільнення особи від кримінальної відповідальності: ВС вказав на важливий аспект. Визнання винуватості є правом, а не обов’язком підозрюваного, обвинуваченого, а отже невизнання вказаними особами свої вини у вчиненні кримінального правопорушення…

Читати далі...

admin

03.09.2021

Чи набуває самостійного права на користування житлом особа, яка вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами

Позивач вселилася до спірної квартири і почала в ній постійно проживати на прохання дядька, здійснюючи догляд за ним. Особи, які вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами,…

Читати далі...

admin

30.08.2021

ВС роз’яснив, у чому полягає принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи

Принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи полягає насамперед у активній ролі суду при розгляді справи. В адміністративному процесі, на відміну від суто змагального процесу, де суд оперує виключно тим, на…

Читати далі...

admin

25.08.2021

ЕС признал украинские COVID-сертификаты: можно ли теперь свободно въехать в любую страну ЕС

Решение ЕС о признании украинских COVID-сертификатов в «Дії» носит лишь рекомендательный характер, и каждая страна ЕС будет решать сама, пускать ли украинцев. В СМИ прогремела новость о том, что ЕС…

Читати далі...

admin

20.08.2021

Апеляційний суд визнав правильним покарання для адвоката, накладене через образу помічника судді

Адвокат назвав помічника судді «собакою», у відповідь остання подала скаргу до КДК. Восьмий апеляційний адміністративний суд по справі № 380/2378/20 визнав правильним притягнення до дисциплінарною відповідальності адвоката, який назвав «собакою»…

Читати далі...

AGTL

29.11.2020

Пенсія військовослужбовця: чому суд може відмовити у перерахунку

КАС відмовився перерахувати пенсію військовослужбовцю, оскільки довідка про доходи не містила цікавої інформації. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 580/2417/19 відмовив колишньому військовослужбовцю у…

Читати далі...

AGTL

28.11.2020

Огляд місця події чи обшук: ККС визначиться, чи є протокол огляду автомобіля допустимим доказом

ККС: за відсутності ухвали слідчого судді результати огляду автомобіля не можуть бути визнані допустимими доказами. Верховний Суд дійшов висновку, що кримінальне провадження (справа № 359/8596/15-к) необхідно передати на розгляд об`єднаної…

Читати далі...

AGTL

27.11.2020

Що має містити касаційна скарга, стало відомо із постанови КГС ВС

КГС вирішив, що посилання на неправильне застосування судами норм права без посилання на висновки ВС недостатньо. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду по справі № 904/3807/19 розтлумачив, як правильно…

Читати далі...

Адвокатські практики

Напрямки

Будь ласка, використовуйте цю кнопку, щоб зв'язатися з нами!

Кнопка зв'язку