Презумпція невинуватості в реаліях українського законодавства

AGTL

21.12.2019

Верховний Суд виніс рішення стосовно спірного питання, що стосувалося заочного засудження та спеціального досудового розслідування.

Стаття 62 Конституції України визначає, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Традиція презумпція невинуватості тягнеться ще з часів Римського права, де вважали: тягар доведення лежить на позивачеві, і всі сумнівні питання у такій справі вирішували на користь відповідача.

Презумпція невинуватості є важливою складовою судочинства у правовій державі та гарантується статтею 6 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод.

В юридичній науці поняття «презумпція невинуватості» розглядається у двох аспектах: при розгляді кримінальної справи в суді та в кримінальному процесі. Сторона обвинувачення має довести факт вчинення злочину. При цьому особа вважається невинуватою до набрання рішенням суду законної сили. Фактично обвинувачений у правовій державі, згідно із законодавством, має перебувати у привілейованому становищі, адже прокурор за допомогою засобів, які не порушують прав обвинуваченого, повинен довести його винуватість. Це захищає відповідача від свавілля, тиску і розправи над ним.

20 листопада цього року Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду оголосив рішення у справі №757/34493/15-ц, яке стосувалося проблеми презумпції невинуватості.

Зокрема йшлося про заочне засудження і спеціальне досудове розслідування. Відповідно до чинного законодавства, Генеральна прокуратура України (ГПУ) повинна отримати дозвіл слідчого судді на дану процедуру. При цьому на офіційному сайті ГПУ публікується інформація про осіб, проти яких розпочата така процедура.

Однак чимало юристів та правників критикували цей процес, вбачаючи в ньому порушення принципу невинуватості.

У 2015 році після зміни влади в Україні було розпочато процедуру заочного засудження одного із чиновників часів четвертого президента Віктора Януковича. У відповідь вказаний чиновник заявив, що поширена інформація є такою, що не відповідає дійсності, порушує його права, ганьбить честь, гідність та ділову репутацію. Також він акцентував увагу на тому факті, що у Кримінальному процесуальному кодексі не передбачене поняття «заочного засудження», а дії, які здійснила ГПУ, — досудове розслідування, та просив прокуратуру спростувати своє рішення.

Екс-чиновник звернувся до суду першої інстанції з відповідним позовом, і суд повністю задовольнив його вимоги. У відповідь прокуратура подала апеляцію, однак колишній держслужбовець зумів виграти і її.

На дане рішення була подана касаційна скарга. КЦС у складі Верховного Суду підтримав позицію прокурорів, мотивуючи своє рішення, що в  інформації, яку бажає спростувати позивач, відповідачем ніяк не зазначено про винуватість екс-чновника, а тільки повідомляється про розслідування певного кримінального провадження, тож презумпція невинуватості не порушена.

Тобто інформація на сайті ГПУ про початок спеціального досудового розслідування, яке передує заочному засудженню особи, із вказаним прізвищем особи не є порушенням презумпції невинуватості, оскільки не містить інформації про вину особи: «В інформації, яку бажає спростувати позивач, відповідачем ніяк не зазначено про винність, а, навпаки, інформується громадськість про розслідування певного кримінального провадження, не порушуючи презумпцію невинуватості особи».

Источник sud.ua

Остались вопросы? Обращайтесь!

Мы проконсультируем Вас, поможем организовать бизнес, выбрать систему налогообложения, а в случае необходимости – сопроводим процесс организации Вашего бизнеса по юридическим, бухгалтерским, налоговым, а также финансовым вопросам. И поверьте, Ваши деньги непременно вернутся к Вам.

Публікації

admin

10.09.2021

Верховний Суд висловився про визначення реконструкції об’єкта будівництва

Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції. Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції, оскільки реконструкція…

Читати далі...

admin

08.09.2021

Коли нещасний випадок вважається таким, що трапився в період проходження служби при виконанні службових обов'язків

Перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі: позиція ВС. Здійснюючи перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі, позивач порушив вимоги заходів безпеки під час виконання вказаних робіт, тому комісія з розслідування дійшла…

Читати далі...

admin

06.09.2021

ВС висловився щодо підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності

Звільнення особи від кримінальної відповідальності: ВС вказав на важливий аспект. Визнання винуватості є правом, а не обов’язком підозрюваного, обвинуваченого, а отже невизнання вказаними особами свої вини у вчиненні кримінального правопорушення…

Читати далі...

admin

03.09.2021

Чи набуває самостійного права на користування житлом особа, яка вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами

Позивач вселилася до спірної квартири і почала в ній постійно проживати на прохання дядька, здійснюючи догляд за ним. Особи, які вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами,…

Читати далі...

admin

30.08.2021

ВС роз’яснив, у чому полягає принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи

Принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи полягає насамперед у активній ролі суду при розгляді справи. В адміністративному процесі, на відміну від суто змагального процесу, де суд оперує виключно тим, на…

Читати далі...

admin

25.08.2021

ЕС признал украинские COVID-сертификаты: можно ли теперь свободно въехать в любую страну ЕС

Решение ЕС о признании украинских COVID-сертификатов в «Дії» носит лишь рекомендательный характер, и каждая страна ЕС будет решать сама, пускать ли украинцев. В СМИ прогремела новость о том, что ЕС…

Читати далі...

admin

20.08.2021

Апеляційний суд визнав правильним покарання для адвоката, накладене через образу помічника судді

Адвокат назвав помічника судді «собакою», у відповідь остання подала скаргу до КДК. Восьмий апеляційний адміністративний суд по справі № 380/2378/20 визнав правильним притягнення до дисциплінарною відповідальності адвоката, який назвав «собакою»…

Читати далі...

AGTL

29.11.2020

Пенсія військовослужбовця: чому суд може відмовити у перерахунку

КАС відмовився перерахувати пенсію військовослужбовцю, оскільки довідка про доходи не містила цікавої інформації. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 580/2417/19 відмовив колишньому військовослужбовцю у…

Читати далі...

AGTL

28.11.2020

Огляд місця події чи обшук: ККС визначиться, чи є протокол огляду автомобіля допустимим доказом

ККС: за відсутності ухвали слідчого судді результати огляду автомобіля не можуть бути визнані допустимими доказами. Верховний Суд дійшов висновку, що кримінальне провадження (справа № 359/8596/15-к) необхідно передати на розгляд об`єднаної…

Читати далі...

AGTL

27.11.2020

Що має містити касаційна скарга, стало відомо із постанови КГС ВС

КГС вирішив, що посилання на неправильне застосування судами норм права без посилання на висновки ВС недостатньо. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду по справі № 904/3807/19 розтлумачив, як правильно…

Читати далі...

Адвокатські практики

Напрямки

Будь ласка, використовуйте цю кнопку, щоб зв'язатися з нами!

Кнопка зв'язку