“Крипта” в тени. Когда рынок виртуальных активов в Украине станет легальным?

AGTL

17.10.2020

Источник epravda.com.ua

По замыслу депутатов, виртуальные активы не будут конкурировать с гривней и не будут средством платежа, но клиенты смогут платить ими за товары или услуги, а банки будут конвертировать активы в гривню. (укр)

Криптовалюта та віртуальні активи у світі давно стали повноцінною частиною життя, проте в Україні вони досі в тіні. Як наслідок – в учасників ринку відсутні можливості легальної роботи з фінансовими установами, неможливий юридичний захист права власності на віртуальні активи, немає підстав для оподатковування таких активів, неможливо укладати міжнародні контракти.

Тимчасом аудиторські компанії оцінюють український ринок криптовалют 2,5 млрд дол. Водночас обмінні пункти та біржі працюють нелегально, а права учасників ринку ніяк не захищені. Неможливо звернутися до суду щодо захисту майнових, інтелектуальних та інших прав на віртуальні активи.

Відтак українські компанії, які працюють у сфері віртуальних активів, змушені шукати сприятливіші середовища в країнах, де вже існує правове поле для такої діяльності. Україна ж залишається закритою для міжнародного ринку сервісів та продуктів у галузі віртуальних активів.

Де вихід

Очевидною стає потреба формування правового поля для функціонування віртуальних активів в Україні. Мова йде не лише про криптовалюти, легалізацію обмінних пунктів та бірж, надання можливостей банкам відкривати рахунки в криптовалюті та здійснювати транзакції. Це дуже вузький погляд на проблему.

Україні потрібна легалізація віртуальних активів як відображення прав власності, коли токенізуються (виражаються і передаються без посередників у цифровій формі) земля, нерухомість, активи, права інтелектуальної власності.

Чи потрібен Україні закон про криптовалюту і чи буде він працювати

Недавно автор з колегами по депутатському об’єднанню Blockchain4Ukraine зареєстрував законопроєкт “Про віртуальні активи”, покликаний врегулювати обіг віртуальних активів. Опрацьований спільно з Мінцифрою та ключовими стейкхолдерами документ був повторно зареєстрований 16 вересня.

До кінця 2020 року він буде ухвалений. З 2021 року в країні почне формуватися легальне і сприятливе середовище роботи з віртуальними активами.

Що дасть ухвалення закону

* Криптовалюта вийде з тіні. Майнери та обмінні пункти зможуть працювати легально. Закон захищатиме їхні права та встановлюватиме чіткі правила гри.

* Легально працюватимуть міжнародні біржі віртуальних активів. Це дасть українцям зручний і захищений доступ до світового ринку віртуальних активів, де вони зможуть продавати власні віртуальні активи та купувати іноземні.

* Українці зможуть токенізувати права власності.

* Держава гарантуватиме судовий захист прав на віртуальні активи.

* Банки зможуть відкривати рахунки для віртуальних активів та проводити операції з ними.

* Гарантування безпеки для користувачів. Усі постачальники послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів, матимуть державну реєстрацію, а інформація про них міститиметься у єдиному державному реєстрі.

* Правове поле для роботи з віртуальними активами. Українським компаніям не доводитиметься шукати країни з врегульованим правовим полем для роботи з віртуальними активами. Це правове поле існуватиме в Україні. Підуть інвестиції в галузь, ІТ-таланти залишатимуться в державі.

* Розвиток юридичного бізнесу. Ринок віртуальних активів дає нові можливості для юридичних компаній, які зможуть відкривати департаменти та практики у сфері обслуговування віртуальних активів. Loading…

Як це працюватиме

Закон набуде чинності через три місяці після його ухвалення та публікації. З того моменту віртуальні активи отримають юридичний статус в Україні.

Законопроєкт розглядає віртуальний актив як нематеріальне благо, яке є цінністю в електронній формі та є ідентифікатором будь-чого, що позначив ним творець віртуального активу. Віртуальні активи можуть бути забезпечені та незабезпечені, тобто передбачати право вимоги на інші об’єкти цивільних прав (забезпечені) або не посвідчувати їх (незабезпечені).

Наприклад, стартап залучає кошти для розробки продукту – випускає токени, забезпечені зобов’язаннями власності на вироблений у майбутньому продукт.

Правовідносини щодо власності, якою забезпечені віртуальні активи, регулюватимуться законодавством у кожній галузі. Токенізована нерухомість – законодавством про нерухомість, токенізовані цінні папери будуть перебувати у в сфері відання Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Контролювати криптоактиви після ухвалення закону українці зможуть, використовуючи гаманці активів за допомогою ключів віртуальних активів.

“Крипта” в тени. Когда рынок виртуальных активов в Украине станет легальным?

Опікуватиметься ринком віртуальних активів Міністерство цифрової трансформації. Воно буде забезпечувати державне регулювання та контроль цієї сфери, захищатиме права учасників ринку та проводитиме державну реєстрацію постачальників послуг у сфері віртуальних активів. Усі постачальники будуть зібрані у єдиному державному реєстрі.

Постачальники таких послуг – суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють один або кілька таких видів діяльності: зберігання або адміністрування віртуальних активів та ключів віртуальних активів, обмін віртуальних активів, переказ віртуальних активів, надання фінансових послуг, пов’язаних з пропозицією емітента та/або продажем віртуальних активів.

Щоб пройти державну реєстрацію, постачальники послуг повинні будуть розкрити структуру власності для можливості встановлення кінцевих бенефіціарів, запровадити внутрішні процедури фінансового моніторингу та інші процедури для запобігання відмиванню грошей, одержаних злочинним шляхом.

Після врегулювання юридичного статусу віртуальних активів банки зможуть відкривати рахунки та проводити операції з віртуальними активами. Віртуальні активи не конкуруватимуть з гривнею і не будуть засобом платежу, але клієнти зможуть заплатити за товар чи послугу віртуальним активом, а банк конвертуватиме актив та переказуватиме отримувачу еквівалент у гривні.

Олексій Жмеренецький, депутат “Слуги народу”

Читайте также:

Остались вопросы? Обращайтесь!

Мы проконсультируем Вас, поможем организовать бизнес, выбрать систему налогообложения, а в случае необходимости – сопроводим процесс организации Вашего бизнеса по юридическим, бухгалтерским, налоговым, а также финансовым вопросам. И поверьте, Ваши деньги непременно вернутся к Вам.

Публикации

admin

15.10.2021

Контроль посилюється: за яких умов можуть змусити сплатити вартість отриманої субсидії

В Україні складніше стало отримати субсидію, і процес контролю для тих, хто її отримав, став ще жорсткішим. Середній розмір субсидії у 2021/2022 опалювальному сезоні складатиме 2000 грн, а призначено її…

Продолжить чтение...

AGTL

07.12.2020

В заложниках у онлайн-кредиторов: как вести переговоры с микрофинансовыми сервисами. Инструкция

Что надо знать и как себя вести с МФО и коллекторами, которые представляются от их имени?(укр) Завдяки агресивній рекламі, простим і швидким умовам кредитування мікрокредитні фінансові організації (МФО) видають величезну…

Продолжить чтение...

AGTL

04.11.2020

Налоговые льготы и скидки для граждан: может получить средства и как воспользоваться правом

Ежегодно государство возвращает гражданам сотни миллионов гривень налоговых отчислений физлицам. Кто может получить средства и как воспользоваться своим правом? (укр) Платити менше податків, не маючи офшорних рахунків чи зв'язків у…

Продолжить чтение...

AGTL

29.10.2020

Повышение налогов и возобновление проверок: какие изменения готовит правительство в 2021 году

Источник epravda.com.ua Минфин предлагает отменить мораторий на проведение проверок бизнеса, который должен был действовать до завершения карантина. В следующем году чиновники также намерены отменить банковскую тайну, пересмотреть уплату НДС и…

Продолжить чтение...

AGTL

26.10.2020

Государство – неэффективный собственник, поэтому приватизирует госпредприятия. А города?

Источник epravda.com.ua Как местные органы власти управляют коммунальными предприятиями, которые принадлежат общинам? Как оказалось, так же неэффективно, как и государство, или даже еще хуже. (укр) Докапіталізація державного Укрексімбанку на 6,8…

Продолжить чтение...

AGTL

25.10.2020

Операция “Девальвация”: как Нацбанк обесценивает курс гривни

Что происходит с курсом, почему падает гривня и какие действия НБУ приводят к этому. (укр) На кінець вересня офіційний курс гривні до долара знизився до найнижчої позначки з грудня 2018…

Продолжить чтение...

AGTL

18.10.2020

Как сохранить деньги в пандемию - 5 советов от Баффета

Источник ibc.ua Коронавирус и вызванная им рецессия в той или иной степени отразились на всех инвесторах в мире - в том числе и на Уоррене Баффете. И все же он…

Продолжить чтение...

AGTL

11.10.2020

Иностранцы теряют интерес к украинскому госдолгу: как на это отреагирует гривня

Источник epravda.com.ua Иностранные инвесторы, которые ранее вкладывали средства в украинский государственный долг, выводят свои средства из страны. Как это влияет на курс гривни, и только это ли влияет на ее…

Продолжить чтение...

AGTL

17.09.2020

Государство перевыполняет планы по налогам. Кто за это заплатит?

Источник epravda.com.ua В последние месяцы Налоговая служба перевыполняет план поступлений в бюджет и уверяет, что залогом успеха стала борьба со "схемами". Так ли это? На початку осені у Міністерстві фінансів…

Продолжить чтение...

Адвокатские практики

Направления

Пожалуйста, используйте эту кнопку, чтобы связаться с нами!

Кнопка связи