Українці не забрали 3 мільяарда із банків-банкротів. Як отримати гарантовані державою депозити?

AGTL

27.06.2020

Источник epravda.com.ua

  1. Що сталося?
  2. Які депозити гарантує держава?
  3. Де можна отримати гарантовані депозити?
  4. Як отримати гроші?
  5. Що робити, якщо змінився паспорт?
  1. Якщо депозит був в іноземній валюті, то на яку суму можна претендувати?
  2. Коли можна забрати гроші?
  3. Чи вистачить грошей для виплати гарантованих сум вкладів?
  4. Чи може ФГВФО збанкрутувати?

Фонд гарантирования вкладов призывает вкладчиков обанкротившихся банков забрать 3 миллиарда гривень. Как это сделать? (укр)

Що сталося?

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб закликав українців забирати із збанкрутілих банків депозити, які гарантує держава. Розмір такого вкладу не перевищує 200 тис грн, включаючи тіло депозиту і відсотки за ним.

Наразі вкладники банків, які визнані неплатоспроможними, не забрали з них депозитів на загальну суму 3 млрд грн. Час для того, аби забрати ці кошти, спливає.

Які депозити гарантує держава?

З 2014 року в Україні визнані неплатоспроможними 95 банків – майже половина цих установ. Явище отримало назву “банкопад” і було спричинене встановленням регулятором підвищених вимог до фінансових показників банків.

Хоча чи не найпоширенішою причиною закриття банків було визнання їх “кишеньковими” установами олігархів та бізнесменів, у них зберігалися кошти й пересічних громадян, які відкривали там депозити.

Переважну більшість таких депозитів держава гарантувала в межах системи гарантування вкладів.

Система гарантування вкладів – це своєрідна страховка. До неї підключені майже всі банки України за винятком Ощадбанку, який найближчим часом також планують приєднати до системи.

Кожен банк у системі гарантування повинен робити внески до ФГВФО, накопичуючи там “страхову суму”. Якщо з якихось причин установа банкрутує, то цю суму витрачають для виплати гарантованих державою депозитів.

“Друкарський верстат” запустили: як це може вплинути на курс гривні

Держава гарантує фізособі повернення її вкладів у банку, незалежно від їх кількості, на загальну суму до 200 тис грн, включаючи відсотки. Ця сума включає основні суми всіх вкладів та відсотків за ними на дату, коли банк визнали неплатоспроможним.

Якщо сума депозиту чи депозитів у банку перевищувала 200 тис грн, то в разі банкрутства фізособа зможе гарантовано отримати лише 200 тис грн. Решту можна буде отримати в ході ліквідації банку, однак повернення цієї суми не гарантується.

Де можна отримати гарантовані депозити?

Якщо банк визнали неплатоспроможним, то отримати депозит можна в одному з банків-агентів Фонду гарантування вкладів. Неплатоспроможний банк не може повернути депозити, адже його діяльність припиняється.

Перелік 11 банків-агентів фонду міститься на його офіційному сайті. Серед них – державні Приватбанк, Ощадбанк та Укргазбанк.

Гарантовані вклади можна повернути лише протягом терміну ліквідації неплатоспроможного банку. Наразі з 95 банків, які визнані неплатоспроможними, ліквідовано 45.

Як отримати гроші?

Для отримання гарантованих державою депозитів до 200 тис грн потрібно прийти у будь-яке відділення одного з банків-агентів ФГВФО з паспортом та ідентифікаційним кодом. Звертатися до фонду із заявою не потрібно.

Якщо фізособа не може прийти за вкладом особисто, вона може уповноважити на це іншу особу, засвідчивши довіреність у нотаріуса.

Складнішою є процедура отримання коштів із збанкрутілого банку, якщо вкладник помер. Тоді депозити з неплатоспроможного банку може забрати спадкоємець вкладника.

Кожен такий випадок ФГВФО розглядає індивідуально після письмового звернення та на підставі документів, які засвідчують право на спадщину.

Що робити, якщо змінився паспорт?

Якщо з часу, коли банк визнали неплатоспроможним, у фізособи змінилися паспорт, прізвище або інші дані, то отримати гарантовані державою кошти з депозиту можна буде після письмового звернення до Фонду гарантування вкладів.

Такі звернення фонд буде розглядати індивідуально.

Для повернення грошей вкладник повинен надати фонду примірник договору про відкриття рахунку та документи, які засвідчують зміну прізвища чи втрату паспорта.

Так само в індивідуальному порядку розглядаються звернення громадян, у депозитних угодах яких була допущена помилка.

Якщо депозит був в іноземній валюті, то на яку суму можна претендувати?

Держава гарантує кожному вкладнику у кожному банку суму, яка у гривневому еквіваленті становить до 200 тис грн.

Якщо депозит був відкритий в іноземній валюті, то суму вкладу визначають за офіційним курсом НБУ на дату, коли банк почали виводити з ринку.

Інформацію про цю дату можна знайти в офіційній пресі (“Урядовий кур’єр”, “Голос України”), на сайтах збанкрутілого банку та Фонду гарантування вкладів.

Коли можна забрати гроші?

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб починає виплачувати гарантовані суми депозитів вкладникам збанкрутілих банків не пізніше ніж на 20 робочий день після оголошення банку неплатоспроможним.

Клієнтам великих банків, у яких було відкрито понад 500 тис рахунків, гарантовані вклади починають виплачувати не пізніше 30 робочого дня після оголошення неплатоспроможності.

Виплати тривають до завершення ліквідації банку. Термін ліквідації – два роки, однак Фонд гарантування може продовжити його на два роки, а після цього – ще на рік. Отже, ліквідація банку може тривати щонайбільше п’ять років.

Чи “дотисне” Зеленський банки: в уряді придумали альтернативу кредитам “5-7-9%”

Після офіційного завершення процедури ліквідації банку та її реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців отримати кошти з депозитних рахунків банку, що ліквідується, неможливо. Про ліквідацію банків ФГВФО повідомляє на своєму сайті.

Протягом ліквідації банку фонд продає його активи, аби розрахуватися з особами, на вклади яких не поширюється система гарантування вкладів, а також з кредиторами банку та державою.

Також за кошти, отримані від продажу активів неплатоспроможного банку, погашається та частина депозитів фізосіб, яка перевищує 200 тис грн.

Часто активи збанкрутілих банків мають низьку якість. Ці активи – це права вимоги за кредитами, які видав банк, та майно, яке йому передали в заставу. Такі активи ФГВФО продає з дисконтом, часто лише за 1-5% від номінальної вартості.

Чи вистачить грошей для виплати гарантованих сум вкладів?

Для відшкодування гарантованих державою 200 тис грн за депозитами фонд накопичив 12 млрд грн. З цих грошей 3 млрд грн – це кошти, які мають право отримати вкладники збанкрутілих фінансових установ.

Решта – гроші, які фонд готовий виплатити, якщо якийсь банк оголосить про свою неплатоспроможність.

Чи може ФГВФО збанкрутувати?

З 2014 року ФГВФО виплатив близько 90 млрд грн гарантованих сум вкладів українців у збанкрутілих банках. Частину з цих грошей фонд мусив позичити – він не був готовий до масштабного “банкопаду”.

Гроші позичали Нацбанк та Мінфін під 10-14% річних. Частину цього боргу фонд погасив, зокрема, повністю розрахувався з НБУ. Ще 113,8 млрд грн він повинен заплатити у 2025-2031 роках.

У фонді не вірять, що зможуть погасити цей борг, адже активи збанкрутілих банків продаються з велетенськими дисконтами, а частину цих активів фонд не може продати через судові заборони колишніх власників неплатоспроможних банків.

Через це установа звернулася до держави з пропозицією реструктурувати борг.

Якою б не була доля боргів ФГВФО перед державою, вони не вплинуть на його здатність розрахуватися за вкладами у неплатоспроможних банках.

Читайте также:

Остались вопросы? Обращайтесь!

Мы проконсультируем Вас, поможем организовать бизнес, выбрать систему налогообложения, а в случае необходимости – сопроводим процесс организации Вашего бизнеса по юридическим, бухгалтерским, налоговым, а также финансовым вопросам. И поверьте, Ваши деньги непременно вернутся к Вам.

Публикации

admin

15.10.2021

Контроль посилюється: за яких умов можуть змусити сплатити вартість отриманої субсидії

В Україні складніше стало отримати субсидію, і процес контролю для тих, хто її отримав, став ще жорсткішим. Середній розмір субсидії у 2021/2022 опалювальному сезоні складатиме 2000 грн, а призначено її…

Продолжить чтение...

AGTL

07.12.2020

В заложниках у онлайн-кредиторов: как вести переговоры с микрофинансовыми сервисами. Инструкция

Что надо знать и как себя вести с МФО и коллекторами, которые представляются от их имени?(укр) Завдяки агресивній рекламі, простим і швидким умовам кредитування мікрокредитні фінансові організації (МФО) видають величезну…

Продолжить чтение...

AGTL

04.11.2020

Налоговые льготы и скидки для граждан: может получить средства и как воспользоваться правом

Ежегодно государство возвращает гражданам сотни миллионов гривень налоговых отчислений физлицам. Кто может получить средства и как воспользоваться своим правом? (укр) Платити менше податків, не маючи офшорних рахунків чи зв'язків у…

Продолжить чтение...

AGTL

29.10.2020

Повышение налогов и возобновление проверок: какие изменения готовит правительство в 2021 году

Источник epravda.com.ua Минфин предлагает отменить мораторий на проведение проверок бизнеса, который должен был действовать до завершения карантина. В следующем году чиновники также намерены отменить банковскую тайну, пересмотреть уплату НДС и…

Продолжить чтение...

AGTL

26.10.2020

Государство – неэффективный собственник, поэтому приватизирует госпредприятия. А города?

Источник epravda.com.ua Как местные органы власти управляют коммунальными предприятиями, которые принадлежат общинам? Как оказалось, так же неэффективно, как и государство, или даже еще хуже. (укр) Докапіталізація державного Укрексімбанку на 6,8…

Продолжить чтение...

AGTL

25.10.2020

Операция “Девальвация”: как Нацбанк обесценивает курс гривни

Что происходит с курсом, почему падает гривня и какие действия НБУ приводят к этому. (укр) На кінець вересня офіційний курс гривні до долара знизився до найнижчої позначки з грудня 2018…

Продолжить чтение...

AGTL

18.10.2020

Как сохранить деньги в пандемию - 5 советов от Баффета

Источник ibc.ua Коронавирус и вызванная им рецессия в той или иной степени отразились на всех инвесторах в мире - в том числе и на Уоррене Баффете. И все же он…

Продолжить чтение...

AGTL

17.10.2020

“Крипта” в тени. Когда рынок виртуальных активов в Украине станет легальным?

Источник epravda.com.ua По замыслу депутатов, виртуальные активы не будут конкурировать с гривней и не будут средством платежа, но клиенты смогут платить ими за товары или услуги, а банки будут конвертировать…

Продолжить чтение...

AGTL

11.10.2020

Иностранцы теряют интерес к украинскому госдолгу: как на это отреагирует гривня

Источник epravda.com.ua Иностранные инвесторы, которые ранее вкладывали средства в украинский государственный долг, выводят свои средства из страны. Как это влияет на курс гривни, и только это ли влияет на ее…

Продолжить чтение...

AGTL

17.09.2020

Государство перевыполняет планы по налогам. Кто за это заплатит?

Источник epravda.com.ua В последние месяцы Налоговая служба перевыполняет план поступлений в бюджет и уверяет, что залогом успеха стала борьба со "схемами". Так ли это? На початку осені у Міністерстві фінансів…

Продолжить чтение...

Адвокатские практики

Направления

Пожалуйста, используйте эту кнопку, чтобы связаться с нами!

Кнопка связи