Кодекс законів про працю України не дає нам характеристик незаконного звільнення, але в його житті щоразу чули таке поняття, а дехто повинен був знати це для себе. Звільнення без підстав або порушення трудових прав працівника може вважатися незаконним. Якщо це станеться, потерпілий робітник хотів би захистити свої права. Такі бажання виправдані, і в юридичній практиці є багато прикладів вирішення проблеми незаконного звільнення на користь співробітників.
Це незаконно, щоб вогонь?
Будь-яке припинення трудових відносин роботодавця-працівника вважається звільненням. Відповідно, це незаконно в разі порушення законної процедури, за відсутності підстав або в порушення порядку, встановленого законодавством про працю.
Законодавством встановлюється вичерпний перелік підстав для розірвання трудового договору, а відповідно і для звільнення. Також передбачено, що трудовий договір може бути розірваний за іншими ознаками, але тільки на підставах, передбачених Кодексом законів про працю України.
Звільнення є незаконним, якщо трудовий договір розірвано на підставі, не передбаченій законом. Однак формальних доказів мало. Підстави для звільнення повинні існувати насправді. Наприклад, цей прогул дійсно був. У разі виникнення юридичного спору роботодавець повинен довести існування цього факту.
В іншому випадку суд вважає звільнення незаконним. Крім того, підстави повинні бути істотними, тобто ті, в яких подальше виконання працівником своєї роботи стає неможливим.
Звільнення за законом
Звільнити працівника можна відповідно до закону за наступними ознаками:
- Власне бажання працівника покінчити з трудовими відносинами;
- скорочення штату, за умови, що працівник не потрапляє до категорій, які не можуть бути звільнені;
- Багаторазове невиконання робіт за наявності дисциплінарного порушення;
- невідповідність посади наприкінці оцінювання;
- грубе порушення трудових обов’язків.
Це найпоширеніші підстави для звільнення. Майте на увазі, що цей список неповний. Також необхідно знати, що роботодавець не має права вигадувати причину звільнення, пояснюючи це статутом компанії. Підстави для звільнення чітко закріплені в законі і не можуть бути доповнені з ініціативи керівників бізнесу.
Порушення при звільненні
Під час звільнення може бути багато порушень. Зокрема, порушеннями вважаються:
- звільнення на підставах, не включених до Трудового кодексу України;
- Використання неправдивих (не правдивих) підстав;
- звільнення «на заваді», поки співробітник знаходиться у відпустці (будь-який), подорожі або відсутності від хвороби, в період неплати;
- порушення розірвання трудового договору;
- звільнення осіб, з якими заборонено розірвати трудовий договір з ініціативи роботодавця;
- невиплата або неповна виплата компенсації та виплати тяжкості;
- інших порушень прав і гарантій, наданих працівникам.
Суперечки про несправедливі звільнення між працівниками та роботодавцями мають особливість – роботодавці, на відміну від працівників, можуть сфабрикувати документальне підтвердження поганої віри працівника. Це можуть бути акти запізнення, відсутність з робочого місця, поява на роботу в стані алкогольного сп’яніння і т.д. Фахівці AGTL Kharkiv, Kyiv, Odessa готові виступати надійним захисником ваших трудових прав.
Звільнення спеціальних категорій громадян
Часто причиною звільнення працівника є дисциплінарний проступок. Наприклад, це будь-яке одноразове грубе порушення працівником робочих обов’язків – трудяння, поява працівника на роботі в стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп’яніння і т. д. Суд може визнати, що покарання за звільнення є незаконним, оскільки воно непропорційне тяжкості неправомірної поведінки.
Спеціальні категорії включають вагітних або у відпустці. Це заборонено законом, щоб звільнити їх. Виняток становлять лише випадки ліквідації підприємства. Жодна інша організаційна трансформація не дає право керівнику на право звільняти працівників цих категорій.
Чи варто оскаржувати незаконне звільнення?
Якщо людина стикається з несправедливістю на роботі, вона повинна боротися за свої права. Дуже часто співробітникам просто бракує знань правових норм, в результаті яких вони вирішують не «контактувати». У таких ситуаціях найкращим рішенням було б проконсультуватися з досвідченим трудовим юристом, отримати від нього грамотну і адекватну оцінку ситуації і визначити його шанси на перемогу. Не можливо, що апеляція призведе до того, що ви будете відновлені до своїх прав і отримаєте компенсацію завданої вам шкоди.
Ходять випадки, коли навіть юридичне, на перший погляд, звільнення, має хитку основу, яку можна використовувати, якщо у вас є хороші знання правових знань. Наприклад, працівника було звільнено внаслідок систематичного невиконання своїх обов’язків за наявності чинного дисциплінарного стягнення. Роботодавець повинен дотримуватися низки процедур, а невиконання службових обов’язків має бути доведено. Якщо цього не зробити, ми можемо розраховувати на відновлення своїх прав.
Тому, якщо у працівника є сумніви, що його звільнення відповідає закону, необхідно проконсультуватися з фахівцем.
Як оскаржити незаконне звільнення
Трудові спори є одними з найскладніших. Важливо мати на увазі терміни. Будь-яка затримка значно знижує шанси на успіх. Оскаржити звільнення нелегального можна протягом 1 місяця з моменту отримання замовлення та/або робочої книги. Якщо вказаний термін пропущено і колишній працівник не зможе підтвердити наявність поважних причин, які завадили йому здійснювати своє право на звернення до суду у визначені строки, колишньому працівнику буде відмовлено у спорі у зв’язку з відсутністю строку позову, незалежно від того, чи має він право на право.
Тільки знання специфіки процесів, пов’язаних з незаконними звільненнями, вміння відстоювати права під час судового розгляду, правильна тактика і правильна стратегія дій адвокатів можуть дати очікуваний позитивний результат.
Фахівці AGTL Kharkiv, Kyiv, Odessa мають великий практичний досвід і відповідну кваліфікацію у цій сфері, що дозволяє їм забезпечити високий відсоток позитивних судових рішень на користь відповідача.
Часто, ще до звільнення, працівник опиняється в ситуації, коли роботодавець, змушуючи його розірвати трудовий договір «за власним вояжем», створює нестерпні умови праці. Він невиправдано притягується до кримінальної відповідальності за незначні порушення трудової дисципліни.
Або перед звільненням працівника інформують про неминуче скорочення. У цій ситуації бажано почати збір доказів, які потім можуть бути представлені як доказ їх правоти компетентним органам, а саме інспекції праці, прокуратурі або суду.
Якщо досудове врегулювання трудового спору про звільнення для вас є непрактичним або не мало бажаного ефекту, в даній ситуації слід звернутися до суду. Щоб отримати справедливе рішення в суді, потрібно знати всі нюанси трудового права і проведення судового розгляду.
Правильно збирати, фіксувати докази незаконного звільнення, грамотно оформляти заяву і вчасно звертатися до компетентних органів допоможе трудовий юрист AGTL.
Що можна судити, якщо звільнення вважатиметься незаконним?
Якщо факт незаконного звільнення буде доведено, працівника буде відновлено на роботі, і він отримає заробітну плату за тривалість розгляду справи, відшкодування моральної та матеріальної шкоди. У разі, якщо працівник не виявить бажання продовжувати працювати в межах підприємства, він буде звільнений за іншими ознаками і за іншим номером.
Судом за незаконне звільнення роботодавця нараховується матеріальна відповідальність у вигляді обов’язку сплатити:
- Компенсація моральної шкоди;
- Заробітна плата за весь період незаконного звільнення;
- судових витрат.
- Роботодавець також може нести адміністративну відповідальність.
За підтримки компетентного адвоката суд, швидше за все, врахує такі вимоги і визнає їх законними і буде задоволений.
Наш досвід і професіоналізм є гарантією захисту Ваших прав та інтересів.
Якщо вам потрібна консультація або пряма допомога в ситуації з незаконним звільненням, зверніться до юриста AGTL Kharkiv, Kyiv, Odessa з питань працевлаштування, суперечок і питань. Ми обов’язково допоможемо Вам в будь-яких, найскладніших і заплутаних ситуаціях.
Підпишіться на (@AGTLua) наш канал Telegram T.me / AGTLua
Виклику! +38 (050) 676-34-45, +38 (098) 028-08-51.