Чи можливе касаційне оскарження рішень, пов’язаних із виконанням вироку: правова позиція ВП ВС

AGTL

04.02.2019

Судові рішення щодо застосування амністії, постановлені на стадії виконання вироку, не можуть бути оскаржені в касаційному порядку.

Обставини справи

У березні 2014 року особу було засуджено до 4 років позбавлення волі з іспитовим строком у 1,5 роки. Пізніше, у липні 2015 року апеляційний суд виніс вирок, яким призначив засудженому покарання у вигляді 4 років позбавлення волі.

Останній звернувся до суду із клопотанням про застосування до нього ст.6 Закону України «Про амністію у 2014 році» та просив скоротити йому наполовину невідбуту частину покарання.

Враховуючи, що на момент набрання чинності зазначеним законом (19 квітня 2014 року) засуджений ще не відбував покарання, Корюківський районний суд Чернігівської області дійшов висновку, що положення ЗУ «Про амністію у 2014 році» на нього не поширюються, тому відмовив у задоволенні клопотання.

Апеляційний суд Чернігівської області залишив це рішення без змін. Звертаючись до касаційного суду, засуджений наполягав на скороченні невідбутої частини покарання, призначеного вироком суду першої інстанції від 6 березня 2014 року, тобто до набрання чинності законом «Про амністію у 2014 році».

Провадження у Касаційному кримінальному суді

Відповідно до ч.2 ст.424 КПК касаційному оскарженню підлягають лише ті рішення, що перешкоджають подальшому кримінальному провадженню. Тож, виходячи з цього, Касаційний кримінальний суд зробив висновок, що оскільки оскаржені судові рішення стосуються питань, пов’язаних із виконанням вироку, то вони не можуть бути предметом перегляду суду касаційної інстанції.

А Верховний Суд України у постанові від 11 лютого 2016 року у справі №5-331кс15 висловив протилежну позицію, зазначивши, що повноту касаційного перегляду обмежено лише випадками прямої законодавчої заборони.

Однак так було ще до внесення змін до Конституції. Натомість чинна на сьогодні редакція Основного Закону встановлює право особи на касаційне оскарження судового рішення виключно у випадках, передбачених  законом.

«У випадку застосування амністії до засуджених, вироки щодо яких набрали законної сили, розгляд зазначеного питання регулюється нормами розділу VIIІ «Виконання судових рішень» КПК. Згідно з ч.6 ст. 539 КПК за наслідками розгляду клопотання (подання) суд постановляє ухвалу, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку. Положень щодо права на касаційне оскарження судових рішень, постановлених у порядку виконання вироку, КПК не містить, що з огляду на вимоги п.8 ч.3 ст.129 Конституції України вказує на те, що оскаржувані судові рішення не є предметом перегляду суду касаційної інстанції», — йдеться в ухвалі ККС (судді Станіслав Голубицький, Аркадій Бущенко, Ірина Григор’єва).

Така неоднозначність підходів зумовлює неоднаковість судової практики, а тому задля вирішення наявної у справі виключної правової проблеми колегія ККС вирішила передати її на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Правова позиція Великої Палати ВС

При вирішенні поставленого питання, Велика Палата керувалася, зокрема, практикою Європейського суду з прав людини. Так, у рішенні по справі «Монкорне де Комон проти Франції» ЄСПЛ вказав, що процедури, які стосуються виконання вироків, у тому числі застосування амністії, не підпадають під дію ст.6 Конвенції (право на справедливий суд) в її кримінальному аспекті розгляду, оскільки рішення з питань застосування, яке набрало законної сили, не зачіпає «спору … про цивільні права і обов’язки» та не має відношення до «пред’явлення кримінального обвинувачення».

«Виходячи з положень  п.8 ч.3 ст.129 Конституції України в редакції Закону №1401-VIII, право особи на касаційне оскарження судового рішення в кримінальному провадженні має обмежений характер та реалізується виключно у випадках, передбачених КПК.

Судові рішення щодо застосування амністії, постановлені на стадії виконання вироку, не можуть бути оскаржені в касаційному порядку, оскільки у КПК не передбачено право особи на їх касаційне оскарження», — йдеться у постанові Великої Палати ВС від 23 січня 2019 року.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що Велика Палата ВС визначила, чи можливе примирення сторін у порядку ст.46 КК у справах щодо злочинів, наслідком яких є смерть потерпілого.

Крім того, ВП ВС сформулювала правову позицію щодо того, чи є нероз’яснення засудженому права на суд присяжних безумовною підставою для скасування вироку.

Источник sud.ua

Читайте также:

Остались вопросы? Обращайтесь!

Мы проконсультируем Вас, поможем организовать бизнес, выбрать систему налогообложения, а в случае необходимости – сопроводим процесс организации Вашего бизнеса по юридическим, бухгалтерским, налоговым, а также финансовым вопросам. И поверьте, Ваши деньги непременно вернутся к Вам.

Публікації

AGTL

29.11.2020

Пенсія військовослужбовця: чому суд може відмовити у перерахунку

КАС відмовився перерахувати пенсію військовослужбовцю, оскільки довідка про доходи не містила цікавої інформації. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 580/2417/19 відмовив колишньому військовослужбовцю у…

Читати далі...

AGTL

28.11.2020

Огляд місця події чи обшук: ККС визначиться, чи є протокол огляду автомобіля допустимим доказом

ККС: за відсутності ухвали слідчого судді результати огляду автомобіля не можуть бути визнані допустимими доказами. Верховний Суд дійшов висновку, що кримінальне провадження (справа № 359/8596/15-к) необхідно передати на розгляд об`єднаної…

Читати далі...

AGTL

27.11.2020

Що має містити касаційна скарга, стало відомо із постанови КГС ВС

КГС вирішив, що посилання на неправильне застосування судами норм права без посилання на висновки ВС недостатньо. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду по справі № 904/3807/19 розтлумачив, як правильно…

Читати далі...

AGTL

26.11.2020

Оскарження дій нотаріуса щодо вчинення виконавчого напису: позиція ВС

Цивільна відповідальність за незаконно вчинений виконавчий напис покладається не на нотаріуса, а на особу, яка зверталася за виконавчим написом. Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного…

Читати далі...

AGTL

25.11.2020

Що повинні виявляти суди, досліджуючи боргові розписки чи договори позики

Наявність оригіналу боргової розписки у позивача без зазначення на ній про повернення оспорюваних сум, свідчить про те, що боргове зобов’язання не виконане. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової…

Читати далі...

AGTL

24.11.2020

Позапланові перевірки Держпраці: позиція КАС ВС

Коли рішення Держпраці за результатом перевірки суб’єкта господарювання не породжує будь-яких правових наслідків. Рішення прийняті органами Держпраці за результатом перевірки суб’єкта господарювання, якщо така перевірка була призначена та проведена з…

Читати далі...

AGTL

23.11.2020

Анулювання спеціального дозволу на користування надрами: позиція Верховного Суду

Верховний Суд визначив підстави для звернення Державної служби геології та надр до адмінсуду з позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами. У разі невиконання надрокористувачем вимог припису, виданого Державною…

Читати далі...

AGTL

21.11.2020

ВС роз’яснив, чи є надання останнього слова без присутності захисника істотним порушенням

Надання останнього слова без присутності захисника: позиція ВС. Хоча надання останнього слова і відбулось без присутності захисника, це порушення не є істотним у розумінні ст. 412 КПК, адже воно не…

Читати далі...

AGTL

20.11.2020

Верховний Суд висловився щодо оформлення права власності на майновий пай

Право власності на майновий пай посвідчується відповідним свідоцтвом, вирішення питання про видачу якого, перебуває в компетенції сільської, селищної або міської ради. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати…

Читати далі...

AGTL

19.11.2020

Верховний Суд висловився щодо стимулювання продажу тютюнових виробів

За яких умов послуги, пов’язані із забезпеченням наявності тютюнових виробів у торгових точках, не розцінюється як захід, спрямований на стимулювання продажу тютюну. Факт укладення договору про надання послуг із забезпечення…

Читати далі...

Адвокатські практики

Напрямки

Будь ласка, використовуйте цю кнопку, щоб зв'язатися з нами!

Кнопка зв'язку