Епопея з пенсіями триває: новий законопроект

AGTL

14.03.2020

Епопея з пенсіями триває: новий законопроект

Депутати пропонують, аби гарантом вкладів виступала держава.

На офіційному сайті Верховної Ради України з’явився текст законопроекту № 2683-1 «Про внесення змін до деяких законів України щодо накопичувальної системи державного пенсійного страхування». Авторами законопроекту є група народних депутатів на чолі з Наталією Королевською.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що група депутатів (від «Слуги народу» — Ред) зареєструвала свій законопроект «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення» (реєстр. № 2683).

Депутати не погоджуються з ним. Вони зазначають, що діюча конфігурація пенсійної системи України не є оптимальною та потребує коригування. Однак, визначальним при цьому є те, що для подальшого пенсійного реформування мають бути створені відповідні макроекономічні та інституційні умови, ураховано досвід закордонних країн (передусім країн Європейського Союзу) та запропоновано професіональний і всебічно виважений підхід до вибору стратегії та інструментів упровадження накопичувальної системи пенсійного страхування.

Далі у пояснювальній записці говориться, що запропоновані проектом № 2683 підходи пенсійного реформування не відповідають зазначеним критеріям, а тому їх реалізація може призвести до подальшого розбалансування діючої пенсійної системи, порушення соціальних прав українців та погіршення фінансового і соціально-економічного стану держави.

На думку народних обранців на сьогодні посилюється вплив  низки вагомих чинників, який об’єктивно унеможливлює запровадження загальнообов’язкового накопичувального пенсійного страхування в Україні на поточному етапі.

  1. Поточна макроекономічна кон’юнктура та інституційне середовище в Україні не відповідають необхідним умовам для створення ефективно діючого другого рівня пенсійної системи з уникненням надвисоких корупційних ризиків.
  2. На думку депутатів, зазначене розбалансування внаслідок проведеної так званої пенсійної реформи, ухваленої Законом України № 2148-VIII від 3 жовтня 2017 р., яку вони називають провальною (зазначається, що дефіцит бюджету Пенсійного фонду України зріс у 2,2 раза — з 83,2 млрд грн у 2013 році до 182,1 млрд грн у 2019 році). До того ж слід враховувати, що за цей час відбулося суттєве збільшення пенсій, стрибок інфляції і найголовніше — зросла частка пенсіонерів та зменшення частки працездатних через від’ємний приріст населення, масову міграцію та перехід економіки в тінь.

Депутати вказують, що оцінений у валютному еквіваленті розмір мінімальної пенсії в Україні скоротився майже вдвічі — зі 119 дол. США (934 грн) у грудні 2013 р. до 68 дол. США (1638 грн) у грудні 2019 р. А розмір середньої пенсії українських пенсіонерів за вказаний період скоротився у півтора раза — зі 191 дол. США (1526 грн) до 128 дол. США (3083 грн).

  1. Автори зазначають, що в нинішніх умовах впровадження загальнообов’язкового накопичувального пенсійного забезпечення напряму суперечить міжнародним зобов’язанням України та відповідним рекомендаціям провідних міжнародних інституцій. Бо у 2017-2018 рр. проти запуску в Україні накопичувальної системи пенсійного забезпечення виступили МВФ і Світовий банк.

Що пропонується

– З метою підвищення рівня функціональності та відповідальності в роботі Накопичувального фонду пропонується тимчасово делегувати управлінські функції Кабінету Міністрів України, а формування складу Спостережної Ради Накопичувального фонду здійснювати із забезпеченням соціального партнерства. Також передбачено посилення вимог до компаній з управління пенсійними активами.

– Після п’яти років з дня запровадження накопичувальної системи пенсійного страхування управління пенсійними активами Накопичувального фонду може здійснюватися компаніями з управління активами.

– Забезпечення повернення коштів Накопичувального фонду гарантується державою шляхом визначення у законі про державний бюджет України на відповідний рік видатків на покриття можливих втрат у сумі, не меншій прогнозній вартості активів Накопичувального фонду на кінець планового року.

– Протягом 10 років з дня запровадження накопичувальної системи державного пенсійного страхування внески до Накопичувального фонду сплачуються застрахованими особами виключно на добровільних засадах.

– Особи, які стали учасниками накопичувальної системи державного пенсійного страхування, не мають права переходу на сплату внесків до солідарної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

– Застраховані особи, які не сплачують страхові внески до Накопичувального фонду, сплачують їх до солідарної системи відповідно до закону.

Ризики

У законопроекті пропонується, аби гарантом таких внесків виступала держава. Однак експерти говорять, що там надто великі суми коштів, які не здатен покрити бюджет. Навіть при банкрутстві банків повертаються не всі кошти (200 тис. грн). Також навіть у країнах Заходу, таких як США, не гарантується повне повернення коштів у разі банкрутства пенсійних фондів. Тому очевидно, що це складно буде гарантувати українському бюджету в умовах економії.

Источник sud.ua

Остались вопросы? Обращайтесь!

Мы проконсультируем Вас, поможем организовать бизнес, выбрать систему налогообложения, а в случае необходимости – сопроводим процесс организации Вашего бизнеса по юридическим, бухгалтерским, налоговым, а также финансовым вопросам. И поверьте, Ваши деньги непременно вернутся к Вам.

Публікації

admin

10.09.2021

Верховний Суд висловився про визначення реконструкції об’єкта будівництва

Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції. Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції, оскільки реконструкція…

Читати далі...

admin

08.09.2021

Коли нещасний випадок вважається таким, що трапився в період проходження служби при виконанні службових обов'язків

Перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі: позиція ВС. Здійснюючи перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі, позивач порушив вимоги заходів безпеки під час виконання вказаних робіт, тому комісія з розслідування дійшла…

Читати далі...

admin

06.09.2021

ВС висловився щодо підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності

Звільнення особи від кримінальної відповідальності: ВС вказав на важливий аспект. Визнання винуватості є правом, а не обов’язком підозрюваного, обвинуваченого, а отже невизнання вказаними особами свої вини у вчиненні кримінального правопорушення…

Читати далі...

admin

03.09.2021

Чи набуває самостійного права на користування житлом особа, яка вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами

Позивач вселилася до спірної квартири і почала в ній постійно проживати на прохання дядька, здійснюючи догляд за ним. Особи, які вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами,…

Читати далі...

admin

30.08.2021

ВС роз’яснив, у чому полягає принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи

Принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи полягає насамперед у активній ролі суду при розгляді справи. В адміністративному процесі, на відміну від суто змагального процесу, де суд оперує виключно тим, на…

Читати далі...

admin

25.08.2021

ЕС признал украинские COVID-сертификаты: можно ли теперь свободно въехать в любую страну ЕС

Решение ЕС о признании украинских COVID-сертификатов в «Дії» носит лишь рекомендательный характер, и каждая страна ЕС будет решать сама, пускать ли украинцев. В СМИ прогремела новость о том, что ЕС…

Читати далі...

admin

20.08.2021

Апеляційний суд визнав правильним покарання для адвоката, накладене через образу помічника судді

Адвокат назвав помічника судді «собакою», у відповідь остання подала скаргу до КДК. Восьмий апеляційний адміністративний суд по справі № 380/2378/20 визнав правильним притягнення до дисциплінарною відповідальності адвоката, який назвав «собакою»…

Читати далі...

AGTL

29.11.2020

Пенсія військовослужбовця: чому суд може відмовити у перерахунку

КАС відмовився перерахувати пенсію військовослужбовцю, оскільки довідка про доходи не містила цікавої інформації. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 580/2417/19 відмовив колишньому військовослужбовцю у…

Читати далі...

AGTL

28.11.2020

Огляд місця події чи обшук: ККС визначиться, чи є протокол огляду автомобіля допустимим доказом

ККС: за відсутності ухвали слідчого судді результати огляду автомобіля не можуть бути визнані допустимими доказами. Верховний Суд дійшов висновку, що кримінальне провадження (справа № 359/8596/15-к) необхідно передати на розгляд об`єднаної…

Читати далі...

AGTL

27.11.2020

Що має містити касаційна скарга, стало відомо із постанови КГС ВС

КГС вирішив, що посилання на неправильне застосування судами норм права без посилання на висновки ВС недостатньо. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду по справі № 904/3807/19 розтлумачив, як правильно…

Читати далі...

Адвокатські практики

Напрямки

Будь ласка, використовуйте цю кнопку, щоб зв'язатися з нами!

Кнопка зв'язку