Мирові судді: світовий досвід та перспективи в Україні

AGTL

24.07.2019

Як скоро команда Президента впровадить свою передвиборчу обіцянку та яку модель інституту мирових суддів буде взято за основу.

Риторика щодо впровадження в Україні інституту мирових суддів лунає вже давно. Адже через перенавантаження судової системи чимала кількість справ у першій інстанції розглядається роками з порушенням усіх можливих процесуальних строків. На думку фахівців, саме мирові судді могли б взяти на себе майже третину цивільних і кримінальних справ, чим суттєво б покращили ситуацію. Неодноразово про мирових суддів у своїй передвиборчій кампанії говорив Президент Володимир Зеленський, а також цей пункт є і у програмі партії «Слуга народу».

Світовий досвід

Наразі у світовій практиці виділяється декілька  варіантів устрою інституту мирових суддів. По-перше, це так звані громадські мирові судді. Їх обирає місцева рада, а працюють безплатно. Вирішують такі судді спори щодо місцевих нормативних актів та займаються примиренням сторін.

В країнах Європи мировий суд є частиною державної судової системи, а судді призначаються органами місцевого самоврядування, як правило, на певний проміжок часу.

Часто мирові судді виступають саме альтернативою розв’язання спорів. При цьому інститут мирових суддів є ланкою, що не залежить від держави та суміжної державної судової системи. Такі судді, як правило, займаються сімейними спорами та  справами про дрібні адміністративні правопорушення.

У світовій практиці основні відмінності інституту мирових суддів полягають саме у переліку підсудних справ. У різних країнах такі справи можуть бути як цивільними, так і кримінальними.

Найширша юрисдикція у мирових суддів — це справи про малозначні злочини та цивільні справи з невеликою сумою позову. Так, наприклад, в Іспанії мирові судді розглядають абсолютно різні дрібні справи, тоді як у Сирії це справи виключно комерційні. В багатьох країнах Європи, а також в Мексиці, Kанаді, США та Австралії мирові судді займаються борговими та сімейними спорами. В Ізраїлі до того ж розглядаються ще й справи про порушення правил дорожнього руху, а в Новій Зеландії видають ордери на арешт і обшук.

Головна мета бельгійських мирових суддів — примирити сторони, а в Люксембурзі вони накладають арешт на майно та розглядають справи щодо захисту інтересів незахищених категорій населення.

В багатьох країнах мирові судді мають взагалі досить звужені повноваження і розглядають тільки окремі види цивільних справ. Так, в Бразилії це сімейні справи, в Італії — справи, що стосуються автомобілів, в Уругваї — питання користування майном, спори щодо договорів оренди тощо.

Відрізняється також і порядок обрання та звільнення мирових суддів. Так, в деяких штатах США та деяких країнах Латинської Америки суддів обирає населення. В Австралії їх довічно призначають відповідні органи виконавчої влади, а в Kанаді — влада провінцій. У деяких країнах такі судді призначаються посадовою особою одноосібно або ж колегією Верховного суду.

Щодо звільнення з посад, то у більшості країн це відбувається шляхом прийняття відповідного рішення парламентом. Проте, зокрема у Люксембурзі, звільнити мирового суддю можливо лише за вироком суду.

Щодо кваліфікаційних вимог до претендента при призначенні на посаду, то тут є два варіанти: або ж мирові судді не мають юридичної освіти і працюють безплатно, або ж вони є професійними досвідченими суддями.

Майбутнє інституту мирових суддів в Україні

Безумно, впровадження повноцінно функціонуючого інституту мирових суддів в Україні розвантажить місцеві суди. Як наслідок, зробить правосуддя більш доступним для громадян та у перспективі збільшить рівень довіри населення до судової системи в цілому.

Проте серед юридичної спільноти неодноразово лунали й негативні зауваження. Зокрема, правники наголошують на ймовірні проблеми добору на посади мирових суддів і як наслідок — призначення некомпетентних та недоброчесних суддів. Також існує ризик супротиву органів державної влади у сприянні запровадження такого інституту.

Проте, враховуючи передвиборчі обіцянки Володимира Зеленського та попередні результати виборів до Верховної Ради, за якими президентська партія отримує більшість голосів, можна з впевненістю сказати, що інституту мирових суддів в Україні все ж таки бути. Коли та як саме він формуватиметься, яку модель буде обрано за основу, стане зрозуміло в перші місяці роботи оновленого парламенту.

Про законодавче підґрунтя  майбутнього функціонування такого інституту наразі не йдеться. Але, виходячи знову ж таки з обіцянок Президента, можна припустити, що мирові судді обиратимуться в Україні за аналогією з США та Бразилією, а саме — населенням округу, де вони  працюватимуть.

Источник sud.ua

Остались вопросы? Обращайтесь!

Читайте также:

Мы проконсультируем Вас, поможем организовать бизнес, выбрать систему налогообложения, а в случае необходимости – сопроводим процесс организации Вашего бизнеса по юридическим, бухгалтерским, налоговым, а также финансовым вопросам. И поверьте, Ваши деньги непременно вернутся к Вам.

Публікації

AGTL

29.11.2020

Пенсія військовослужбовця: чому суд може відмовити у перерахунку

КАС відмовився перерахувати пенсію військовослужбовцю, оскільки довідка про доходи не містила цікавої інформації. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 580/2417/19 відмовив колишньому військовослужбовцю у…

Читати далі...

AGTL

28.11.2020

Огляд місця події чи обшук: ККС визначиться, чи є протокол огляду автомобіля допустимим доказом

ККС: за відсутності ухвали слідчого судді результати огляду автомобіля не можуть бути визнані допустимими доказами. Верховний Суд дійшов висновку, що кримінальне провадження (справа № 359/8596/15-к) необхідно передати на розгляд об`єднаної…

Читати далі...

AGTL

27.11.2020

Що має містити касаційна скарга, стало відомо із постанови КГС ВС

КГС вирішив, що посилання на неправильне застосування судами норм права без посилання на висновки ВС недостатньо. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду по справі № 904/3807/19 розтлумачив, як правильно…

Читати далі...

AGTL

26.11.2020

Оскарження дій нотаріуса щодо вчинення виконавчого напису: позиція ВС

Цивільна відповідальність за незаконно вчинений виконавчий напис покладається не на нотаріуса, а на особу, яка зверталася за виконавчим написом. Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного…

Читати далі...

AGTL

25.11.2020

Що повинні виявляти суди, досліджуючи боргові розписки чи договори позики

Наявність оригіналу боргової розписки у позивача без зазначення на ній про повернення оспорюваних сум, свідчить про те, що боргове зобов’язання не виконане. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової…

Читати далі...

AGTL

24.11.2020

Позапланові перевірки Держпраці: позиція КАС ВС

Коли рішення Держпраці за результатом перевірки суб’єкта господарювання не породжує будь-яких правових наслідків. Рішення прийняті органами Держпраці за результатом перевірки суб’єкта господарювання, якщо така перевірка була призначена та проведена з…

Читати далі...

AGTL

23.11.2020

Анулювання спеціального дозволу на користування надрами: позиція Верховного Суду

Верховний Суд визначив підстави для звернення Державної служби геології та надр до адмінсуду з позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами. У разі невиконання надрокористувачем вимог припису, виданого Державною…

Читати далі...

AGTL

21.11.2020

ВС роз’яснив, чи є надання останнього слова без присутності захисника істотним порушенням

Надання останнього слова без присутності захисника: позиція ВС. Хоча надання останнього слова і відбулось без присутності захисника, це порушення не є істотним у розумінні ст. 412 КПК, адже воно не…

Читати далі...

AGTL

20.11.2020

Верховний Суд висловився щодо оформлення права власності на майновий пай

Право власності на майновий пай посвідчується відповідним свідоцтвом, вирішення питання про видачу якого, перебуває в компетенції сільської, селищної або міської ради. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати…

Читати далі...

AGTL

19.11.2020

Верховний Суд висловився щодо стимулювання продажу тютюнових виробів

За яких умов послуги, пов’язані із забезпеченням наявності тютюнових виробів у торгових точках, не розцінюється як захід, спрямований на стимулювання продажу тютюну. Факт укладення договору про надання послуг із забезпечення…

Читати далі...

Адвокатські практики

Напрямки

Будь ласка, використовуйте цю кнопку, щоб зв'язатися з нами!

Кнопка зв'язку