Що робити якщо при пропущенні строків для вступу в спадщину?

AGTL

16.09.2018

Інколи, строк на вступ спадщини пропущений, оскільки спадкоємець про смерть спадкодавця дізнався запізно, наприклад перебував у довгостроковому відрядженні за кордоном. Інколи, причиною пропуску строків на вступ у спадщину є банальне незнання законодавчо встановленої процедури, тим паче, строків. Взагалі, в ситуації коли помер хтось з близьких не завжди думаєш про майно та оформлення спадщини.

Тож, ця консультація присвячена строкам прийняття спадщини та що, роботи коли такі строки пропущені.

Загальне та важливе про спадщину

Спадщину можна отримати за заповітом або за законом. В Україні частіше другий варіант, оскільки більшість людей не мають дуже великих статків і не «навчені» писати заповіт. Українське законодавство встановлює п’ять черг спадщини за законом.  У першу чергу входять діти спадкодавця, навіть народжені після його смерті, батьки та другий з подружжя. До другої – рідні брати та сестри,  бабусі та дідусі. До третьої – дядько та тітка, До четвертої  черги віднесені особи, які проживали із спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до відкриття спадщини. У п’яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї, а також інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно.

Строки прийняття спадщини

Перебіг строків прийняття спадщини починаються з наступного дня  з часу відкриття спадщини, тобто з дня смерті спадкодавця або з дня, з якого він був оголошений померлим.

Нагадаємо, що визнання померлим відбувається виключно в судовому порядку, і в судовому рішенні, як правило вказується дата, з якої особа вважається померлою. Тож, саме з цієї дати розпочинається перебіг строків для прийняття спадщини. Якщо ж дата в судовому рішенні не зазначена, «відправною точкою» для строків буде використовуватись наступна дата за ухваленням рішення. Вимушені зауважити, що враховуючи той факт, що для визнання особи померлою за загальним правилом із встановленими виключеннями, має пройти три роки як особа відсутня за місцем свого проживання або три роки відсутності відомостей про місце її перебування, спадкоємці автоматично опиняються в становищі таких, що пропустили шестимісячний строк для прийняття спадщини, а отже, і в таких випадках, ця консультація є актуальною.

Спадкоємці протягом шести місяців можуть як прийняти, так і відмовитись від прийняття спадщини.

У разі відмови, для спадкоємців другої черги строк для прийняття спадщини встановлений у три місяці. Кожна наступна черга спадкоємців також має три місяці на відмову або на прийняття спадщини. Підсумуємо, що перебіг трьох місячного строку вираховується з дати неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Два варіанти дій у випадку пропущення строку на прийняття спадщини

Варіант перший: звертатися до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Варіант другий: отримання від спадкоємців, які прийняли спадщину, з проханням письмової згоди на включення Вас до кола спадкоємців, що отримають спадщину.

У випадку добрих відносин з іншими спадкоємцями звичайно простіший другий варіант. Отриману письмову згоду від інших спадкоємців, що встигли у строки вступити у спадщину на включення Вас до числа спадкоємців надсилається нотаріусу за місцем відкриття спадщини. Цих дій достатньо для того, щоб поновитись серед числа спадкоємців, які мають право на отримання спадщини.

Проте, необхідно зауважити, що таку згоду мають надати всі без виключення спадкоємці, а не переконлива більшість Крім того, інші спадкоємці, що надали згоду мають бути однакової з Вами черги.

Також можливий такий варіант, що немає більше спадкоємців, а отже немає кому надати Вам згоду.

Природнє небажання ділитись, а також інші вказані аспекти, робить цей спосіб на поновлення строків на вступ у спадщину, практично не дієвим

Щодо поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини, це мають бути об’єктивні, непереборні, істотні труднощі для Вас. У випадку, якщо у Вас не було вищезазначених перешкод, а пропущення строку сталось через незнання факту смерті спадкодавця, у поновленні пропущеного строку, як показує практика, суд може відмовити.

Також зауважимо, що і для подачі позову є певний встановлений законодавством строк. Так, для такої категорії справ встановлений трьохрічний строк, який розпочинається з наступного дня після закінчення строків прийняття спадщини.

Гарно чи погано, але не тільки життя, а й закон не дозволяє довший час прибувати у смуті встановлюючи строк на вступ у спадщину. Трьох річний строк є тим максимумом при якому можливе поновлення строків на вступ у спадщину навіть судом.

Источник: protokol.com.ua

Также читайте:

Публікації

admin

10.09.2021

Верховний Суд висловився про визначення реконструкції об’єкта будівництва

Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції. Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції, оскільки реконструкція…

Читати далі...

admin

08.09.2021

Коли нещасний випадок вважається таким, що трапився в період проходження служби при виконанні службових обов'язків

Перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі: позиція ВС. Здійснюючи перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі, позивач порушив вимоги заходів безпеки під час виконання вказаних робіт, тому комісія з розслідування дійшла…

Читати далі...

admin

06.09.2021

ВС висловився щодо підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності

Звільнення особи від кримінальної відповідальності: ВС вказав на важливий аспект. Визнання винуватості є правом, а не обов’язком підозрюваного, обвинуваченого, а отже невизнання вказаними особами свої вини у вчиненні кримінального правопорушення…

Читати далі...

admin

03.09.2021

Чи набуває самостійного права на користування житлом особа, яка вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами

Позивач вселилася до спірної квартири і почала в ній постійно проживати на прохання дядька, здійснюючи догляд за ним. Особи, які вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами,…

Читати далі...

admin

30.08.2021

ВС роз’яснив, у чому полягає принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи

Принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи полягає насамперед у активній ролі суду при розгляді справи. В адміністративному процесі, на відміну від суто змагального процесу, де суд оперує виключно тим, на…

Читати далі...

admin

25.08.2021

ЕС признал украинские COVID-сертификаты: можно ли теперь свободно въехать в любую страну ЕС

Решение ЕС о признании украинских COVID-сертификатов в «Дії» носит лишь рекомендательный характер, и каждая страна ЕС будет решать сама, пускать ли украинцев. В СМИ прогремела новость о том, что ЕС…

Читати далі...

admin

20.08.2021

Апеляційний суд визнав правильним покарання для адвоката, накладене через образу помічника судді

Адвокат назвав помічника судді «собакою», у відповідь остання подала скаргу до КДК. Восьмий апеляційний адміністративний суд по справі № 380/2378/20 визнав правильним притягнення до дисциплінарною відповідальності адвоката, який назвав «собакою»…

Читати далі...

AGTL

29.11.2020

Пенсія військовослужбовця: чому суд може відмовити у перерахунку

КАС відмовився перерахувати пенсію військовослужбовцю, оскільки довідка про доходи не містила цікавої інформації. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 580/2417/19 відмовив колишньому військовослужбовцю у…

Читати далі...

AGTL

28.11.2020

Огляд місця події чи обшук: ККС визначиться, чи є протокол огляду автомобіля допустимим доказом

ККС: за відсутності ухвали слідчого судді результати огляду автомобіля не можуть бути визнані допустимими доказами. Верховний Суд дійшов висновку, що кримінальне провадження (справа № 359/8596/15-к) необхідно передати на розгляд об`єднаної…

Читати далі...

AGTL

27.11.2020

Що має містити касаційна скарга, стало відомо із постанови КГС ВС

КГС вирішив, що посилання на неправильне застосування судами норм права без посилання на висновки ВС недостатньо. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду по справі № 904/3807/19 розтлумачив, як правильно…

Читати далі...

Адвокатські практики

Напрямки

Будь ласка, використовуйте цю кнопку, щоб зв'язатися з нами!

Кнопка зв'язку