Рішення ЄСПЛ щодо моральної шкоди за зруйновану незаконну побудову

AGTL

05.08.2019

Європейський суд з прав людини констатував порушення пункту 1 статті 6 Конвенції щодо принципу правової визначеності.

Спори між сусідами через незаконні побудови, межі земельних ділянок, поділ прибудинкових територій в Україні досить поширені. Нерідко розгляд в українських судах призводить і до подання скарги до ЄСПЛ.

Так, 23 липня Європейський суд з прав людини розглянув досить цікаву справу № 28052/13 «Сабадаш проти України» та констатував порушення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Обставини справи

У період між травнем і вереснем 2007 року Заявник здійснив прибудову до своєї квартири, приєднавши її до стіни та даху сусідньої, яка розташована поверхом вище.

Через півроку сусіди демонтували частину визнаної незаконно спорудженою прибудови; через два роки залишок споруди вже було демонтовано за вказівкою місцевих органів влади.

Заявник в судовому порядку вимагав відшкодування матеріальної та моральної шкоди сусідами за демонтаж конструкції.

Рішення судів України

Районним судом було відхилено позов заявника як необґрунтований і вказано, що демонтована прибудова була незаконною, а заявник не довів заподіяної йому шкоди.

При цьому апеляційний суд рішення першої інстанції скасував та ухвалив нове, яким присудив заявникові 9659,36 гривень відшкодування матеріальної шкоди та 411,59 гривень судових витрат. Вимога про відшкодування моральної шкоди була відхилена.

У касаційному порядку рішення не оскаржувалось, а відповідачі сплатили присуджені заявникові суми відшкодування в повному обсязі.

Проте заступник прокурора обласної прокуратури подав касаційну скаргу до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ (ВССУ) на рішення апеляційного суду. Прокурор вказав, що подав скаргу від імені відповідачів, оскільки вони є особами пенсійного віку та знаходяться у тяжкому фінансовому становищі.

ВССУ задовольнив клопотання прокурора та поновив строк на касаційне оскарження, провадження у справі та задовольнив касаційну скаргу заступника прокурора і скасував рішення апеляційного суду, залишивши в силі рішення першої інстанції.

ВССУ підтримав висновки суду першої інстанції про незаконність прибудови заявника і недоведеність факту заподіяння йому сусідами будь-якої шкоди. Зазначалося, що суд апеляційної інстанції помилково скасував попереднє рішення суду першої інстанції. Окрім іншого, ВССУ зазначив, що заявник не мав права на будь-яке відшкодування шкоди, оскільки лише власники майна вправі вимагати відшкодування у разі завдання шкоди такому майну. Після рішення суду Заявник повернув сусідам сплачені раніше згідно з рішенням апеляційного суду суми відшкодування.

Висновок ЄСПЛ

Європейський суд з прав людини констатував порушення пункту 1 статті 6 Конвенції (право на справедливий суд) щодо принципу правової визначеності.

При цьому ЄСПЛ постановив, що не потрібно розглядати скаргу заявника відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції щодо нібито необґрунтованого втручання прокурора у внутрішнє провадження.

Заявник має отримати від України протягом трьох місяців 900 євро плюс будь-який податок, який може нараховуватись на моральну шкоду, та 1000 євро плюс усі податки, які можуть нараховуватись на витрати заявника.

Источник sud.ua

Остались вопросы? Обращайтесь!

Мы проконсультируем Вас, поможем организовать бизнес, выбрать систему налогообложения, а в случае необходимости – сопроводим процесс организации Вашего бизнеса по юридическим, бухгалтерским, налоговым, а также финансовым вопросам. И поверьте, Ваши деньги непременно вернутся к Вам.

Публікації

admin

10.09.2021

Верховний Суд висловився про визначення реконструкції об’єкта будівництва

Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції. Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції, оскільки реконструкція…

Читати далі...

admin

08.09.2021

Коли нещасний випадок вважається таким, що трапився в період проходження служби при виконанні службових обов'язків

Перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі: позиція ВС. Здійснюючи перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі, позивач порушив вимоги заходів безпеки під час виконання вказаних робіт, тому комісія з розслідування дійшла…

Читати далі...

admin

06.09.2021

ВС висловився щодо підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності

Звільнення особи від кримінальної відповідальності: ВС вказав на важливий аспект. Визнання винуватості є правом, а не обов’язком підозрюваного, обвинуваченого, а отже невизнання вказаними особами свої вини у вчиненні кримінального правопорушення…

Читати далі...

admin

03.09.2021

Чи набуває самостійного права на користування житлом особа, яка вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами

Позивач вселилася до спірної квартири і почала в ній постійно проживати на прохання дядька, здійснюючи догляд за ним. Особи, які вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами,…

Читати далі...

admin

30.08.2021

ВС роз’яснив, у чому полягає принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи

Принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи полягає насамперед у активній ролі суду при розгляді справи. В адміністративному процесі, на відміну від суто змагального процесу, де суд оперує виключно тим, на…

Читати далі...

admin

25.08.2021

ЕС признал украинские COVID-сертификаты: можно ли теперь свободно въехать в любую страну ЕС

Решение ЕС о признании украинских COVID-сертификатов в «Дії» носит лишь рекомендательный характер, и каждая страна ЕС будет решать сама, пускать ли украинцев. В СМИ прогремела новость о том, что ЕС…

Читати далі...

admin

20.08.2021

Апеляційний суд визнав правильним покарання для адвоката, накладене через образу помічника судді

Адвокат назвав помічника судді «собакою», у відповідь остання подала скаргу до КДК. Восьмий апеляційний адміністративний суд по справі № 380/2378/20 визнав правильним притягнення до дисциплінарною відповідальності адвоката, який назвав «собакою»…

Читати далі...

AGTL

29.11.2020

Пенсія військовослужбовця: чому суд може відмовити у перерахунку

КАС відмовився перерахувати пенсію військовослужбовцю, оскільки довідка про доходи не містила цікавої інформації. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 580/2417/19 відмовив колишньому військовослужбовцю у…

Читати далі...

AGTL

28.11.2020

Огляд місця події чи обшук: ККС визначиться, чи є протокол огляду автомобіля допустимим доказом

ККС: за відсутності ухвали слідчого судді результати огляду автомобіля не можуть бути визнані допустимими доказами. Верховний Суд дійшов висновку, що кримінальне провадження (справа № 359/8596/15-к) необхідно передати на розгляд об`єднаної…

Читати далі...

AGTL

27.11.2020

Що має містити касаційна скарга, стало відомо із постанови КГС ВС

КГС вирішив, що посилання на неправильне застосування судами норм права без посилання на висновки ВС недостатньо. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду по справі № 904/3807/19 розтлумачив, як правильно…

Читати далі...

Адвокатські практики

Напрямки

Будь ласка, використовуйте цю кнопку, щоб зв'язатися з нами!

Кнопка зв'язку