Велика Палата ухвалила рішення у зразковій справі щодо пенсій переселенців

AGTL

12.10.2018

Право на пенсію та її одержання не може пов’язуватися з місцем проживання людини.

Обставини зразкової справи

У січні 2018 року пенсіонерка звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України, в якому просила визнати неправомірним припинення виплат призначеної їй пенсії та поновити їх.

На обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що у зв’язку з проведенням АТО вона була вимушена покинути своє постійне місце проживання та переїхати до Бахмутського району Донецької області, де стала на облік як внутрішньо переміщена особа. Однак, як зазначається у листі Управління ПФУ, «у зв’язку з проведенням верифікації за списками СБУ з 1 квітня 2017 року виплату пенсії за пенсійною справою позивачки призупинено до з’ясування».

Рішення Касаційного адміністративного суду

17 січня 2018 року суддя Донецького окружного адміністративного суду Т.Загацька відкрила провадження у справі і згодом в порядку ст.290 Кодексу адміністративного судочинства направила до Касаційного адміністративного суду подання про розгляд Верховним Судом цієї типової справи як зразкової.

1 березня 2018 року колегія суддів КАС (судді Т.Анцупова, М.Гімон, Н.Коваленко, В.Кравчук, О.Стародуб) відкрила провадження у зразковій адміністративній справі, а рішенням від 3 травня 2018 року задовольнила позов у повному обсязі, визнавши протиправним та скасувавши розпорядження Управління ПФУ про припинення виплати позивачці призначеної їй пенсії за віком.

При цьому суд зауважив, що висновки у цій зразковій справі не підлягають застосуванню при розгляді позовів внутрішньо переміщених осіб, якщо нарахування та виплату їм пенсії припинено за рішенням територіальних органів ПФУ з підстав, передбачених п.1, п.3-5 ч.1 ст.49 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції, чинній на день прийняття цього рішення.

Не погодившись з висновком Касаційного адмінсуду, відповідач звернувся до Великої Палати Верховного Суду зі скаргою, в якій просив скасувати рішення КАС ВС та ухвалити нове — про відмову в задоволенні позовних вимог.

На думку представників Управління ПФУ, суд першої безпідставно не врахував положення ч.2 ст. 7 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст.10 та ст.20 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», постанов КМУ «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» та «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», згідно з якими пенсія виплачується в разі фактичного проживання внутрішньо переміщеної особи за місцем реєстрації, вказаним у довідці департаменту соціального захисту населення про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Скаржник також вказував на те, що позивачка не зверталась до Управління ПФУ із заявою про поновлення виплати їй пенсії та документами про фактичне місце проживання після припинення виплати пенсії.

Правова позиція Великої Палати

В судовому засіданні, що відбулося 4 вересня 2018 року, Велика Палата Верховного Суду переглянула оскаржуване судове рішення, однак жодних порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до ухвалення незаконного судового рішення, не виявила.

«Нормативно-правовим актом, яким визначено підстави припинення пенсійних виплат є ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Інші нормативно-правові акти у сфері цих правовідносин застосовуватися виключно за умови, якщо вони не суперечать цьому Закону.

Наведений у ст.49 зазначеного закону перелік підстав для припинення виплати пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, прямо передбачених законом.

Проте згідно з наявною в матеріалах справи копією листа Управління ПФУ виплата пенсії позивачу з 1 квітня 2017 року «була призупинена у зв’язку з проведенням верифікації за списками СБУ з підстав перевірки місця фактичного проживання». Водночас Закон №1058-IV не передбачає такої підстави припинення або призупинення виплати пенсії, як проведення верифікації за списками СБУ», — зазначається у постанові ВП ВС від 4 вересня 2018 року.

Крім того, у своєму рішенні Велика Палата зазначила, що право на пенсію та її одержання не може пов’язуватися з місцем проживання людини.

«Такий підхід можна поширити не тільки на громадян, що виїхали на постійне місце проживання до інших держав, а й на внутрішньо переміщених осіб, які мають постійне місце проживання на непідконтрольній уряду України території. Правовий зв’язок між державою і людиною, який передбачає взаємні права та обов’язки, підтверджується фактом набуття громадянства», — констатує ВП ВС.

Таким чином, розглянувши апеляційну скаргу відповідача, Велика Палата визнала рішення КАС як суду першої інстанції законним і обґрунтованим, а тому залишив його без змін.

Источник: sud.ua

Читайте также:

Остались вопросы? Обращайтесь!

Публікації

AGTL

29.11.2020

Пенсія військовослужбовця: чому суд може відмовити у перерахунку

КАС відмовився перерахувати пенсію військовослужбовцю, оскільки довідка про доходи не містила цікавої інформації. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 580/2417/19 відмовив колишньому військовослужбовцю у…

Читати далі...

AGTL

28.11.2020

Огляд місця події чи обшук: ККС визначиться, чи є протокол огляду автомобіля допустимим доказом

ККС: за відсутності ухвали слідчого судді результати огляду автомобіля не можуть бути визнані допустимими доказами. Верховний Суд дійшов висновку, що кримінальне провадження (справа № 359/8596/15-к) необхідно передати на розгляд об`єднаної…

Читати далі...

AGTL

27.11.2020

Що має містити касаційна скарга, стало відомо із постанови КГС ВС

КГС вирішив, що посилання на неправильне застосування судами норм права без посилання на висновки ВС недостатньо. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду по справі № 904/3807/19 розтлумачив, як правильно…

Читати далі...

AGTL

26.11.2020

Оскарження дій нотаріуса щодо вчинення виконавчого напису: позиція ВС

Цивільна відповідальність за незаконно вчинений виконавчий напис покладається не на нотаріуса, а на особу, яка зверталася за виконавчим написом. Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного…

Читати далі...

AGTL

25.11.2020

Що повинні виявляти суди, досліджуючи боргові розписки чи договори позики

Наявність оригіналу боргової розписки у позивача без зазначення на ній про повернення оспорюваних сум, свідчить про те, що боргове зобов’язання не виконане. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової…

Читати далі...

AGTL

24.11.2020

Позапланові перевірки Держпраці: позиція КАС ВС

Коли рішення Держпраці за результатом перевірки суб’єкта господарювання не породжує будь-яких правових наслідків. Рішення прийняті органами Держпраці за результатом перевірки суб’єкта господарювання, якщо така перевірка була призначена та проведена з…

Читати далі...

AGTL

23.11.2020

Анулювання спеціального дозволу на користування надрами: позиція Верховного Суду

Верховний Суд визначив підстави для звернення Державної служби геології та надр до адмінсуду з позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами. У разі невиконання надрокористувачем вимог припису, виданого Державною…

Читати далі...

AGTL

21.11.2020

ВС роз’яснив, чи є надання останнього слова без присутності захисника істотним порушенням

Надання останнього слова без присутності захисника: позиція ВС. Хоча надання останнього слова і відбулось без присутності захисника, це порушення не є істотним у розумінні ст. 412 КПК, адже воно не…

Читати далі...

AGTL

20.11.2020

Верховний Суд висловився щодо оформлення права власності на майновий пай

Право власності на майновий пай посвідчується відповідним свідоцтвом, вирішення питання про видачу якого, перебуває в компетенції сільської, селищної або міської ради. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати…

Читати далі...

AGTL

19.11.2020

Верховний Суд висловився щодо стимулювання продажу тютюнових виробів

За яких умов послуги, пов’язані із забезпеченням наявності тютюнових виробів у торгових точках, не розцінюється як захід, спрямований на стимулювання продажу тютюну. Факт укладення договору про надання послуг із забезпечення…

Читати далі...

Адвокатські практики

Напрямки

Будь ласка, використовуйте цю кнопку, щоб зв'язатися з нами!

Кнопка зв'язку