ВС висловився щодо принципу безпосередності дослідження доказів на стадії апеляційного розгляду

AGTL

08.08.2020

Принцип безпосередності дослідження доказів при скасуванні апеляційним судом виправдувального вироку: практика ВС.

Принцип безпосередності дослідження доказів на стадії апеляційного розгляду хоча і не є абсолютним, як у суді першої інстанції, але в ситуації, коли перед апеляційним судом ставиться питання про скасування виправдувального і постановлення обвинувального вироку, цей принцип висуває більш суворі вимоги, ніж у разі скасування чи зміни обвинувального вироку, оскільки в такому випадку висновок про винуватість чи невинуватість особи робить безпосередньо апеляційний суд, який  у зв’язку із цим має забезпечити всі гарантії права на справедливий судовий розгляд.

На цьому наголосив Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 310/879/16-к.

Обставини справи

За вироком Бердянського міськрайонного суду Запорізької області особу засуджено за ч. 2 ст. 286 Кримінального кодексу України до покарання у вигляді позбавлення волі на строк 3 роки 6 місяців з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 2 роки з випробуванням на 2 роки.

Апеляційний суд Запорізької області апеляцію прокурора задовольнив частково, апеляцію засудженого задовольнив. Вирок суду першої інстанції скасований, справу направлено Бердянському міжрайонному прокурору для додаткового розслідування.

За вироком суду першої інстанції  особу визнано невинуватим та виправдано за недоведеністю вчинення ним злочину, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України.

Згідно з цим вироком, органом досудового розслідування особа обвинувачувалася у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, у тому, що вона, керуючи технічно справним автомобілем, здійснювала рух по проїжджій  частині та під час водіння випередила велосипедиста (особа_3), і, проявивши необережність, яка виразилась у злочинній недбалості, змінила напрямок руху праворуч, не виконав вимоги п.10.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, не переконалася у безпеці своїх дій, внаслідок чого сталося зіткнення велосипеда «Україна» під керуванням особи_3 із задньою частиною автомобіля, після якого велосипедист впав на проїжджу частину і отримав тілесні ушкодження, внаслідок яких настала його смерть.

Запорізький апеляційний суд ухвалою апеляційну скаргу прокурора залишив без задоволення, а вирок Бердянського міськрайонного суду Запорізької області відносно виправданого – без змін.

Висновок Верховного Суду

За матеріалами кримінального провадження виправдувальний вирок суду першої інстанції був оскаржений в апеляційному порядку прокурором. Зокрема прокурор указував на наявність доказів, які не отримали належної правової оцінки, що потягло за собою неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність. Крім того заявляв клопотання про повторне дослідження судом апеляційної інстанції рядку доказів в порядку ч. 3 ст. 404 КПК України, посилаючись при цьому на істотне порушення вимог кримінального процесуального законодавства, ненадання судом оцінки всім доказам та невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи.

ВС наголосив, що ненадання оцінки вказаним доводам, які могли бути підставою для повторного дослідження доказів, потягнуло за собою необґрунтовану належним чином відмову в задоволенні клопотання прокурора про повторне дослідження в порядку ч. 3 ст. 404 КПК України ряду доказів у кримінальному провадженні.

Принцип безпосередності дослідження доказів на стадії апеляційного розгляду хоча і не є абсолютним, як у суді першої інстанції, але в ситуації, коли перед апеляційним судом ставиться питання про скасування виправдувального і постановлення обвинувального вироку, цей принцип висуває більш суворі вимоги, ніж у разі скасування чи зміни обвинувального вироку, оскільки в такому випадку висновок про винуватість чи невинуватість особи робить безпосередньо апеляційний суд, який  у зв’язку із цим має забезпечити всі гарантії права на справедливий судовий розгляд.

Верховний Суд звернув увагу на те, що суд апеляційної інстанції фактично виступає останньою інстанцією, що надає можливість сторонам перевірити повноту судового розгляду та правильність встановлення фактичних обставин кримінального провадження судом першої інстанції (ч. 1 ст. 409 КПК України), і це покладає на апеляційний суд певний обов`язок щодо дослідження й оцінки доказів. Водночас у певних випадках дослідження доказів апеляційним судом може бути визнано додатковою гарантією забезпечення права на справедливий суд (ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).

В апеляційній скарзі прокурора також порушувалось питання про ненадання судом першої інстанції оцінки висновку судової автотехнічної експертизи. Доводи апеляційної скарги в цій частині із посиланням на ухвалу апеляційного суду від 2 квітня 2012 року визнані такими, що не заслуговують на увагу, оскільки наявність висновків цієї експертизи є недостатньою для постановлення обвинувального висновку.

Наведене є власною оцінкою цього доказу апеляційним судом, оскільки у вироку суду першої інстанції такий аналіз або будь-який інший аналіз цьому доказу не надавався. Однак в порушення вимог ст. 404 КПК України обставини, встановлені під час кримінального провадження в цій частині повторно не досліджувались. Більш того, клопотання прокурора про повторне дослідження рядку доказів, зокрема висновку експертизи було відхилено судом апеляційної інстанції. При цьому апеляційний суд, надавши оцінку вказаному доказу та зробивши висновки, яких не містив вирок суду першої інстанції, безпосередньо його не дослідив.

Враховуючи викладене, ВС зазначив, що процедуру апеляційного перегляду було здійснено формально без додержання приписів ст. 2 КПК України. Таким чином, ухвалу суду апеляційної інстанції не можна визнати законною обґрунтованою і вмотивованою, її зміст не відповідає положенням статей 370, 419 КПК України.

Источник sud.ua

Читайте также:

Мы проконсультируем Вас, поможем организовать бизнес, выбрать систему налогообложения, а в случае необходимости – сопроводим процесс организации Вашего бизнеса по юридическимбухгалтерскимналоговым, а также финансовым вопросам. И поверьте, Ваши деньги непременно вернутся к Вам.

Публікації

admin

10.09.2021

Верховний Суд висловився про визначення реконструкції об’єкта будівництва

Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції. Сам по собі факт зміни функціонального призначення об’єкта будівництва не є достатньою ознакою реконструкції, оскільки реконструкція…

Читати далі...

admin

08.09.2021

Коли нещасний випадок вважається таким, що трапився в період проходження служби при виконанні службових обов'язків

Перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі: позиція ВС. Здійснюючи перевезення небезпечних речовин у службовому автомобілі, позивач порушив вимоги заходів безпеки під час виконання вказаних робіт, тому комісія з розслідування дійшла…

Читати далі...

admin

06.09.2021

ВС висловився щодо підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності

Звільнення особи від кримінальної відповідальності: ВС вказав на важливий аспект. Визнання винуватості є правом, а не обов’язком підозрюваного, обвинуваченого, а отже невизнання вказаними особами свої вини у вчиненні кримінального правопорушення…

Читати далі...

admin

03.09.2021

Чи набуває самостійного права на користування житлом особа, яка вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами

Позивач вселилася до спірної квартири і почала в ній постійно проживати на прохання дядька, здійснюючи догляд за ним. Особи, які вселились до квартири з метою здійснення догляду за хворими родичами,…

Читати далі...

admin

30.08.2021

ВС роз’яснив, у чому полягає принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи

Принцип офіційного з’ясування всіх обставин справи полягає насамперед у активній ролі суду при розгляді справи. В адміністративному процесі, на відміну від суто змагального процесу, де суд оперує виключно тим, на…

Читати далі...

admin

25.08.2021

ЕС признал украинские COVID-сертификаты: можно ли теперь свободно въехать в любую страну ЕС

Решение ЕС о признании украинских COVID-сертификатов в «Дії» носит лишь рекомендательный характер, и каждая страна ЕС будет решать сама, пускать ли украинцев. В СМИ прогремела новость о том, что ЕС…

Читати далі...

admin

20.08.2021

Апеляційний суд визнав правильним покарання для адвоката, накладене через образу помічника судді

Адвокат назвав помічника судді «собакою», у відповідь остання подала скаргу до КДК. Восьмий апеляційний адміністративний суд по справі № 380/2378/20 визнав правильним притягнення до дисциплінарною відповідальності адвоката, який назвав «собакою»…

Читати далі...

AGTL

29.11.2020

Пенсія військовослужбовця: чому суд може відмовити у перерахунку

КАС відмовився перерахувати пенсію військовослужбовцю, оскільки довідка про доходи не містила цікавої інформації. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 580/2417/19 відмовив колишньому військовослужбовцю у…

Читати далі...

AGTL

28.11.2020

Огляд місця події чи обшук: ККС визначиться, чи є протокол огляду автомобіля допустимим доказом

ККС: за відсутності ухвали слідчого судді результати огляду автомобіля не можуть бути визнані допустимими доказами. Верховний Суд дійшов висновку, що кримінальне провадження (справа № 359/8596/15-к) необхідно передати на розгляд об`єднаної…

Читати далі...

AGTL

27.11.2020

Що має містити касаційна скарга, стало відомо із постанови КГС ВС

КГС вирішив, що посилання на неправильне застосування судами норм права без посилання на висновки ВС недостатньо. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду по справі № 904/3807/19 розтлумачив, як правильно…

Читати далі...

Адвокатські практики

Напрямки

Будь ласка, використовуйте цю кнопку, щоб зв'язатися з нами!

Кнопка зв'язку