Представництво інтересів боржника під час процедури моніторингу
Юридичний супровід у разі пред’явлених звинувачень керівнику під час або після процедури банкрутства;
Консультації для керівників – схема скорочення штату співробітників компанії з урахуванням специфіки процедури банкрутства;
Усні та письмові юридичні консультації фахівців з усіх питань процедури банкрутства фізичних та юридичних осіб: її порядок та наслідки;
Процедура спостереження:
Спостереження є першою процедурою у справі про банкрутство, яка буде введена за визначенням арбітражного суду після заяви про банкрутство.
У процедурі моніторингу тимчасовий керівник, затверджений судом, зобов’язаний.
Вжити заходів щодо забезпечення безпеки майна боржника.
Визначити кредиторів боржника.
Вести реєстр вимог.
Провести загальну перевірку, за результатами якої зробити висновок про наявність/відсутність ознак умисного (фіктивного) банкрутства.
Звіт може або не може бути затверджений загальними зборами кредиторів для скликання та проведення перших зборів кредиторів, на яких має бути розглянуто звіт управителя.
Основні ризики та помилки в процесі банкрутства боржника:
Невиконання вимог тимчасового керівника та суду може тягнути за собою відповідальність керівника.
Захист інтересів боржника перед кредиторами повинні здійснювати довірені юристи, оскільки не завжди інтереси тимчасового (арбітражного менеджера) збігаються з інтересами боржника.
Спотворення інформації, наданої в результаті конфлікту між власниками та керівництвом компанії.
Ключові етапи процедури банкрутства компанії:
1-й етап. Санкція боржника до початку процедури банкрутства (досудова реабілітація).
Йдеться про систему заходів щодо відновлення платоспроможності боржника, яку можуть здійснювати засновник (учасник, акціонер) боржника, власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, кредитор боржника, інші особи з метою недопущення банкрутства боржника шляхом вжиття організаційно господарських, управлінських, інвестиційних, технічних, фінансово-господарських, правових заходів відповідно до закону до початку процедури банкрутства.
Основними складовими процедур досудової реабілітації є:
Письмова згода власника майна (органу, уповноваженого на управління майном) боржника;
письмова згода кредиторів, загальні вимоги яких перевищують 50 відсотків кредиторної кредиторної власності за його обліковими даними;
план санітарії, який повинен бути узгоджений в письмовій формі всіма кредиторами і затверджений загальними зборами кредиторів боржника.
Важливо, що процедура досудової реабілітації може тривати не більше 12 місяців з дня затвердження судом відповідного плану санітарії. Досудова реабілітація забезпечується законодавцем з метою вирішення проблеми банкрутства до початку судового розгляду по суті.
Стадія 2. Ініціювання процедури банкрутства.
Заява про порушення процедури банкрутства подається до господарського суду за місцезнаходженням боржника – юридичної особи або проживання фізичної особи – підприємця боржником або кредитором у письмовій формі. Кредиторами можуть бути фізичні особи, підприємства, установи, організації, а також органи доходів і зборів та інші державні органи з документально підтвердженими вимогами до грошових зобов’язань боржника.
Протягом 5 днів із заяви про банкрутство господарський суд має право:
Прийняти заявку;
Відмовитися від прийняття заявки;
Поверніть заявку без розгляду.
Залежно від категорії, виду діяльності та наявності майна боржника господарський суд застосовує загальну, спеціальну або спрощену процедуру процедури процедури банкрутства.
Загальний наказ передбачає застосування процедури розпорядження майном з подальшим переходом до процедур санітарії, ліквідації або мирного договору.
Спеціальний порядок передбачає залучення додаткових учасників справи, продовження строків реабілітації, збіг процедур утилізації майна та санітарії.
Спрощена процедура застосовується при ліквідації банкрута без застосування процедур розпорядження майном та санітаризації.
З метою виявлення всіх кредиторів офіційно оголошено про оголошення справи про банкрутство на офіційному сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.
Кредитори зобов’язані подати письмові заяви з вимогами боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів з дня офіційного опублікування оголошення про порушення процедури банкрутства.
Крок третій. Процедура розпорядження майном (зовнішнім управлінням).
Одночасно з рішенням про початок процедури банкрутства суд запроваджує процедуру розпоряджання майном або так звану процедуру зовнішнього управління. Ця процедура передбачає нагляд та нагляд за управлінням та розпорядженням майном боржника з метою забезпечення безпеки та ефективного використання майна боржника, перегляду його фінансового становища, а також визначення наступної найкращої процедури (санкції, мирової угоди або ліквідації) для задоволення вимог кредиторів.
Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачає процедуру розпоряджання майном боржника – сто п’ятнадцять календарних днів, яка може бути продовжена судом за аргументативою заявою, але не більше двох місяців.
Управителя майном є незалежна особа, яка призначається за рішенням господарського суду. Його функції:
Опрацювань заяв кредиторів про грошові вимоги боржника;
Ведення реєстру вимог кредиторів;
Звітність кредиторів за результатами їх вимог;
Вжиття заходів щодо захисту майна боржника;
фінансовий аналіз
господарської діяльності, інвестиційної позиції боржника та його позиції на ринках тощо.
Метою цієї процедури є надання боржнику можливість повністю або частково відповідати вимогам всіх кредиторів відповідно до реєстру в однаковому пропорційному відношенні до вимог кожного кредитора (за згодою комітету кредиторів та управителя майна). Такі розрахунки свідчать про відновлення платоспроможності боржника і господарський суд зупиняє процедуру банкрутства.
У всіх інших випадках процедура банкрутства триває.
Крок четвертий. Санкція боржника.
Комітет кредиторів боржника має право подати заяву до суду про запровадження процедури санації строком не більше вісімнадцяти місяців.
Санітару – це система заходів, які здійснюються під час процедури банкрутства з метою недопущення визнання боржника банкрутом та ліквідованим, спрямованого на поліпшення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення повністю або частково вимог кредиторів шляхом реструктуризації підприємства, заборгованості та активів та/або зміни організаційної форми боржника.
Адміністратор санітарії призначається господарським судом серед арбітрів, які мають ліцензію на здійснення діяльності арбітра, видану Державним департаментом у справах банкрутства.
Запровадження процедури санітарії має бути оприлюднене шляхом оприлюднення на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.
Серед основних обов’язків менеджера з санітарії:
Взяти в господарське управління майно боржника та організацію його інвентаризації;
Відкриття спеціального рахунку для санітаризації та розрахунків з кредиторами;
розробку та подання до суду плану виправлення, який з урахуванням повороту
Забезпечити погашення вимог кредиторів;
звернення стягнення на користь дебіторської заборгованості боржника;
проведення незалежної оцінки відчуження майна в процедурі санітарії відповідно до закону тощо.
Основними методами відновлення платоспроможності боржника під час реабілітації можуть бути:
Збільшення частки боржника;
відчуження майна боржника шляхом заміни активу;
Продаж частини майна боржника;
У разі, якщо платоспроможність боржника не була відновлена в результаті спеціального провадження про банкрутство і платежі за його боргами не були здійснені, господарський суд оголошує боржника банкрутом і відкриває процедуру ліквідації на дванадцять місяців.
Етап 5. Визнання боржника банкрутом.
Банкрутом є боржник, який не в змозі виконати свої грошові зобов’язання, як це встановлено господарським судом.
Для боржника визнання його банкрутом призводить до таких наслідків:
Тривалість всіх грошових зобов’язань банкрута вважається такою, що настане;
банкрут не має додаткових зобов’язань (включаючи податки і збори, крім витрат, пов’язаних з процедурою ліквідації;
припиняється нарахування конфіскації (штрафу, пені), відсотків та інших санкцій за всіма боргами банкрута;
інформація про фінансове становище банкрута перестає бути конфіденційною або становити комерційну таємницю;
скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, або інші обмеження на розпорядження майном боржника. Нові арешти або інші обмеження на розпорядження майном банкрутів не допускаються;
вимоги до зобов’язань боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час процедури банкрутства, можуть бути внесені лише в межах процедури ліквідації протягом двох місяців з моменту офіційного опублікування декларації боржника про банкрутство та відкриття процедури ліквідації.
Процедура ліквідації у справі про банкрутство – це процедура, основною метою якої є ліквідація боргу банкрута шляхом продажу майна банкрута та здійснення розрахунків за його боргами.
Важливо пам’ятати, що банкрутство підприємства – це складна, багатоступційна і тривала процедура, яка вимагає величезних витрат зусиль, часу, нервів і, на жаль, грошей.
Наша юридична фірма приймає професійний і комплексний підхід до ліквідаційної процедури. Ми намагаємося спростити цей складний процес для нашого клієнта в найкоротші терміни і гроші.