Оскарження результатів податкової перевірки
Оскарженням результатів податкової перевірки є сервіс податкового консультанта юридичної фірми AGTL Kharkiv, Kyiv, Odessa.
Податкова перевірка – це комплексний захід, при якому податкова інспекція перевіряє, чи дотримується платник податків, платник зборів та/або податковий агент законодавству про оподаткування та стягнення.
На даний момент в Україні існує кілька видів податкових перевірок.
Види податкових перевірок, підстави для їх проведення
Податкові органи мають право проводити камерні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїздні) та фактичні перевірки.
Перевірка палати
Камерна перевірка – перевірка, яка проводиться в приміщеннях податкового органу виключно на підставі даних, зазначеної в податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Вся податкова звітність підлягає постійній перевірці. Дана перевірка перевіряє правильність податкових розрахунків, порівнює показники, відображені у звітах, для виявлення можливих помилок, а інші документи або інформацію, надані платником податків або доступні податковому органу, можуть бути перевірені.
Згода платника податків на огляд камери та його наявність під час перевірки не потрібна.
Перевірка документальних фільмів
Документальна перевірка – це перевірка, предметом якої є:
- своєчасність, надійність, повнота нарахування та сплати всіх податків і зборів, передбачених податковим законодавством
- Дотримання валютного та іншого законодавства, на яке поширюються податкові органи для контролю за дотриманням вимог;
- дотримання закону щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками;
Інформація податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, реєстрів податкового та бухгалтерського обліку, первинних документів бухгалтерського та податкового обліку та пов’язаних з нарахуванням та сплатою податків і зборів підлягає документальній перевірці; дотримання вимог законодавства, на яке поширюються податкові органи для контролю за дотриманням вимог; документів та податкової інформації, отриманої податковим органом, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до графіку перевірок.
Документальна позапланові перевірки не передбачена в частині роботи державного податкового органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, перелік якої визначений Податковим кодексом.
Документальна перевірка – перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків або місцезнаходженням об’єкта права власності, щодо якого проводиться така перевірка.
Документальна невиїздна перевірка – перевірка, яка проводиться в приміщенні податкової служби.
Оскарження результатів податкової перевірки можливе для всіх видів «документаторів».
Фактична перевірка
Фактична перевірка проводиться за місцем фактичного здійснення діяльності платника податків, місцезнаходженням господарських або інших об’єктів майна такого платника.
Фактична перевірка проводиться податковим органом:
- Щодо дотримання законодавства щодо регулювання готівкового обігу, то як платники податків проводять розрахункові операції, проводять касові операції;
- наявність ліцензій, патентів, сертифікатів, у тому числі виробництва та обігу акцизних товарів;
- дотримання закону про укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (працівниками).
Фактична перевірка проводиться без попередження платника податків або інших осіб.
Фактична перевірка проводиться на підставі рішення керівника податкового органу, виданого наказом, копія якого вручається платнику податків або його представнику, під розписку до початку такої перевірки.
Підставою для фактичної перевірки є:
- Інші перевірки платників податків виявили докази можливих порушень законодавства платника податків щодо виробництва та обігу акцизних товарів, розрахунку платником податків операцій, касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, за якими стежать податкові органи, та є необхідність перевірки таких фактів;
- відповідно до закону отримано інформацію від органів державної влади або місцевого самоврядування, що свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, яке здійснює нагляд за державними податковими органами, зокрема щодо здійснення платниками податків платежів, касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, за якими стежать органи державного оподаткування, виробництва та обігу акцизних товарів;
- письмові звернення покупця (споживача), видані відповідно до Закону, про порушення платником податків встановленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування;
- неподання суб’єктом господарювання у встановлений законом строк обов’язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг розрахункових операцій, пред’яваючи їм нульові показники;
- Отримання відповідно до закону інформації про порушення платниками податків вимог закону при виробництві, обліку, зберіганні та перевезенні алкоголю, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та цілеспрямоване вживання алкоголю платниками податків, а також виконання функцій, визначених законодавством при виробництві та торгівлі алкоголем, алкогольними напоями та тютюновими виробами;
- Виявлення результатів попереднього аудиту порушень закону про регулювання обігу готівки, порядку проведення розрахункових операцій платників податків, касових операцій, наявності ліцензій, патентів, довідок, у тому числі виробництва та обігу акцизних товарів, дотримання роботодавцем закону про трудовий договір, оформлення трудових відносин з працівниками (працівниками);
- у разі отримання інформації про використання заробітної плати-заробітчан без належних трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також здійснення фізичними особами бізнесу без державної реєстрації.
Цінові чеки в контрольованих операціях
Також в податковому законодавстві існує додатковий вид податкової перевірки, яка проводиться за власними правилами – цінові чеки при контрольованих операціях, вчинені взаємозалежними або прирівняними особами. Для отримання додаткової інформації про цей тип перевірок, дивіться спеціальний розділ нашого сайту.
Етапи та загальні правила оскарження результатів податкової перевірки
Строго кажучи, термін оскарження результатів податкових перевірок зазвичай відноситься до трьох обов’язкових етапів захисту інтересів платника податків:
- оскарження акту податкової перевірки до самого податкового органу;
- оскарження рішення податкової перевірки до вищого податкового органу;
- звернення до Адміністративного суду.
Однак, з нашого досвіду, апеляція діє тільки тоді, коли на перших етапах перевірки вона була пов’язана з грамотним забезпеченням її курсу і платник податків послідовно відстоював свої інтереси не тільки на стадії прийняття рішення, але і раніше – на етапі податкової перевірки та заходів податкового контролю. Заперечення, скарги та листування з податковим органом на кожному етапі податкової перевірки, зрештою, є запорукою успішного захисту інтересів.
Оскарження результатів податкової перевірки, зокрема акт виїзної податкової перевірки та оскарження акту камерної податкової перевірки на стадії досудового врегулювання, мають свої процесуальні нюанси. Важливо також розуміти, що порушення належної дати та процедури оскарження може означати відмову платника податків відновлювати його порушені права навіть тоді, коли він мав рацію по суті питання.
Об’єктивно, що не повинно зневажати процедуру досудового оскарження рішень податкових органів – в більшості випадків вимога про стягнення заборгованості буде виставлена на показ після розгляду скарги у вищому податковому органі, тобто на даний момент гроші фактично будуть виведені з обігу компанії. Це надзвичайно важливий і болючий момент для будь-якої компанії ще й тому, що оплата або несплата цієї вимоги пов’язана з рішенням приєднатися до перевірки поліції і порушити кримінальну справу.
Особливості супроводу та оскарження результатів виїзної податкової перевірки
Будь-яка виїзна податкова перевірка несе значні ризики для платника податків. «Безрезультатних» виїзних податкових перевірок майже немає, коли платнику податків не пред’явлено жодних претензій. Податковий орган має в своєму арсеналі великий комплекс заходів, спрямованих на виявлення заборгованості у платника податків.
Перевірка відбувається поетапно, кожна з них повинна бути проаналізована і при необхідності дії податкового органу на кожному етапі повинні бути оскаржені з метою ефективного захисту платника податків.
Варто зазначити, що рішення про притягнення до відповідальності за вчинення податкового правопорушення або відмову у притягнення до відповідальності, прийняте керівником податкового органу, може бути оскаржене лише до моменту набуває чинності такого рішення. Після набуває чинності рішення про обвинувачення за умови, що платник податків не оскаржив його, також можна подати апеляцію, але необхідно звернутися до вищого податкового органу.
Оскарження результатів податкової перевірки, зокрема наших виїзних фахівців, може здійснюватися як у вигляді консультацій щодо поточних дій податкового органу, складання ключових документів (заперечень до акту податкової перевірки, звернення та звернення до суду), так і у вигляді особистої присутності податкового адвоката в офісі Вашої компанії для ефективного захисту ваших інтересів безпосередньо під час контрольних процедур податкового органу.
Особливості супроводу та оскарження результатів податкової перевірки -камери
Як правило, перевірка камери платниками податків надає набагато меншого значення, ніж поле, вважаючи їх простішою вправою. Часто ця думка не зовсім виправдана. Останні тенденції в податковому законодавстві все більше розширюють права інспекторів на проведення планових камерних податкових перевірок, наближаючи їх до глибини і ретельності з виїзними перевірками. Основною причиною оскарження рішень, прийнятих щодо камерних перевірок, традиційно є відмова від вирахування та відшкодування ПДВ.
Основні напрямки діяльності під час камерної податкової перевірки, під час якої, з нашого досвіду, клієнти особливо потребують підтримки кваліфікованого податкового юриста, а також можуть бути організовані етапи та терміни їх проведення.
Як правило, камерні перевірки, які не містять ризиків відмови в податкових відрахуваннях, ризиків доплат і штрафів, відбуваються в обхід всіх перерахованих вище заходів. Якщо ви зіткнулися з однією або єю з перерахованих вище заходів, цілком імовірно, що перевірка камери поданої декларації може бути пов’язана з податковими збитками для вас. У цьому випадку важливо не упустити момент, щоб ефективно захистити свої інтереси.
Наші послуги та перелік необхідних документів
Ми пропонуємо нашим клієнтам наступні послуги:
- оцінка та оскарження протиправних дій, вимог та рішень податкових органів, прийнятих під час заходів податкового контролю (зокрема, в ситуації вияву надлишкових документів, незаконних документів та призначення експертиз, допиту свідків, перевірок приміщень, проведених поза межами законної процедури);
- Оцінка законності дій, вимог та рішень податкового органу, розробка лінії захисту для платника податків, виходячи з виявлених податкових ризиків;
- оскарження акту виїзної та камерної податкової перевірки та участь у його розгляді податковою інспекцією від імені платника податків;
- підготовка та надання вищому податковому органу апеляційної скарги та звичайної скарги на рішення місцевої податкової служби;
- підготовка позиції щодо оскарження дій, бездіяльності та рішень податкового органу в арбітражному суді.
Наші юристи та юристи допоможуть максимально ефективно оскаржити результати податкової перевірки, процес судового або адміністративного оскарження рішень податкових органів, тим самим зменшивши необхідність подальшого звернення до суду та зменшивши ризики кримінального провадження. Ефективне вирішення розбіжностей з податковими органами в досудовому порядку заощадить вам не тільки гроші, але і час і нерви. Ви можете зареєструватися для консультації з нашими фахівцями податкової практики, зв’язавшись з ними в будь-який час, коли вам подобається.
Що вам потрібно? Оскарження результатів податкової перевірки
Для ефективного та швидкого аналізу перебігу податкової перевірки просимо вас надати до консультації або під час перевірки всі документи, зроблені під час перевірки податковим органом, включаючи рішення про призначення перевірки, вимогу надати документи, довідку про завершення податкової перевірки, рішення про призначення (додаткові) заходи податкового контролю, рішення про зупинення/продовження податкової перевірки, акт податкової перевірки, а також всі процесуальні документи, надіслані податковому органу з початку перевірки. Аналіз цих матеріалів має вирішальне значення для оскарження курсу та результатів аудиту.
Ми проконсультує вас, допоможемо організувати бізнес, вибрати податкову систему, а при необхідності – супроводжувати процес організації вашого бізнесу з юридичних, бухгалтерських, податкових, а також фінансових питань. І повірте, ваші гроші неодмінно повернуться до вас.
Підпишіться на (@AGTLua) наш канал Telegram T.me / AGTLua
[button color=”gray” size=”medium” link=”https://search.google.com/local/writereview?placeid=ChIJIxZrfIigJ0ERNC1H8eWXI3Y” icon=”” target=”true”]Оцінюй і залишай відгук[/button]
Виклику! +38 (050) 676-34-45, +38 (098) 028-08-51.
ЗАМОВИТИ ОСКАРЖЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ПОДАТКОВИХ ПЕРЕВІРОК
Помилка: Contact form не знайдена.